JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Usko ja rukous

Hebr.11:1 ”Mut­ta us­ko on luja luot­ta­mus sii­hen, mitä toi­vo­taan, ojen­tau­tu­mi­nen sen mu­kaan, mikä ei näy.” Ju­ma­lan Sana ja sak­ra­men­tit, kas­te ja eh­tool­li­nen, syn­nyt­tä­vät us­kon. Niis­sä mei­dän osak­sem­me tu­lee Jee­suk­sen ris­tin­kuo­le­man tuo­ma so­vi­tus. Ris­til­lä nä­kyy sel­keim­min Ju­ma­lan rak­kaus. Us­ko koh­dis­tuu kol­miyh­tei­seen Ju­ma­laan: Isään, Poi­kaan ja Py­hään Hen­keen. Pelk­kä epä­mää­räi­nen Ju­ma­laus­ko ei pe­las­ta. Vain us­ko Jee­suk­sen kuo­le­maan mi­nun puo­les­ta­ni pe­las­taa.

Ju­ma­la ha­lu­aa toi­mia kaut­tam­me. Us­ko il­man te­ko­ja on kuol­lut. Us­ko saa mei­dät ky­se­le­mään Ju­ma­lan tah­toa ja pyr­ki­mään sen mu­kai­seen elä­mään. Kat­so Kris­tuk­seen, älä omaan us­koo­si, niin Hän voi toi­mia kaut­ta­si. Vaik­ka kuin­ka it­se yri­täm­me, jää rak­kau­tem­me va­ja­vai­sek­si ja teem­me vir­hei­tä­kin. Ol­laan ar­mol­li­sia it­sel­lem­me ja toi­sil­lem­me. 1.Joh.4:10,11,19: "Sii­nä on rak­kaus - ei sii­nä, et­tä me ra­kas­tim­me Ju­ma­laa, vaan sii­nä, et­tä hän ra­kas­ti mei­tä ja lä­het­ti Poi­kan­sa mei­dän syn­tiem­me so­vi­tuk­sek­si. Rak­kaa­ni, jos Ju­ma­la on näin mei­tä ra­kas­ta­nut, niin me­kin olem­me vel­vol­li­set ra­kas­ta­maan toi­nen tois­tam­me. Me ra­kas­tam­me, sil­lä hän on en­sin ra­kas­ta­nut mei­tä.”

Ru­kous kuu­luu kris­ti­tyn elä­mään. Lut­her sa­noi sitä kris­ti­tyn kä­si­työk­si. Se on sy­dä­men pu­het­ta Ju­ma­lan kans­sa. Se voi ol­la val­mis ru­kous, se voi ol­la va­paa­ta jut­te­lua Ju­ma­lan kans­sa tai se voi ol­la pelk­kää huo­kaus­ta. Ju­ma­la ei kyl­läs­ty kuun­te­le­maan mei­tä. Me voim­me jos­kus sa­noa toi­sil­lem­me: ”Tut­tu jut­tu, en jak­sa taas tuo­ta sa­maa.” Ju­ma­la ei tee niin, vaik­ka tie­tää jo etu­kä­teen kaik­ki asi­am­me. Hä­nel­le voi tuo­da kii­tok­sen, pyyn­nöt ja ihan kai­ken.

Ru­kouk­seen kuu­luu kii­tos­ta ja ylis­tys­tä, esi­ru­kous­ta meil­le tär­kei­den ih­mis­ten ja asi­oi­den puo­les­ta ja se voi si­säl­tää sekä hen­gel­li­siä, et­tä maal­li­sia asi­oi­ta. Se voi si­säl­tää myös pyyn­tö­jä. Hän on lu­van­nut kuul­la mei­tä. Vas­taus voi ol­la kyl­lä, ei vie­lä tai ei. Voim­me luot­taa, et­tä Ju­ma­la tie­tää pa­rem­min kuin me it­se, mitä tar­vit­sem­me ja mikä on meil­le hy­väk­si.

Ru­kouk­sen tu­lee ta­pah­tua Jee­suk­sen ni­mes­sä. Usein lai­tam­me kä­det ris­tiin ja se voi ol­la hyvä, sil­lä sil­loin ne ei­vät puu­haa muu­ta. Sil­mien­kin kiin­ni lait­ta­mi­nen voi aut­taa kes­kit­ty­mään ja suun­taa­maan ru­kouk­sen Ju­ma­lal­le. Pään ku­mar­ta­mi­nen voi osoit­taa nöy­ryyt­tä Py­hän Ju­ma­lan edes­sä. Nu­me­roa 5015 sa­no­taan Ju­ma­lan pu­he­lin­nu­me­rok­si: Ps. 50:15: ”Huu­da mi­nua avuk­si hä­dän päi­vä­nä! Minä pe­las­tan si­nut, ja sinä kun­ni­oi­tat mi­nua."

Jee­sus it­se lu­pa­si ru­koil­la puo­les­tam­me ja Pyhä Hen­ki myös. Room.8:26-27 ”Myös Hen­ki aut­taa mei­tä, jot­ka olem­me heik­ko­ja. Em­me­hän tie­dä, mi­ten mei­dän tu­li­si ru­koil­la, et­tä ru­koi­li­sim­me oi­kein. Hen­ki it­se kui­ten­kin pu­huu mei­dän puo­les­tam­me sa­nat­to­min huo­kauk­sin. Ja hän, joka tut­kii sy­dä­met, tie­tää mitä Hen­ki tar­koit­taa, sil­lä Hen­ki pu­huu Ju­ma­lan tah­don mu­kai­ses­ti py­hien puo­les­ta.”

Ru­kou­sai­hei­ta kyl­lä riit­tää. Ru­koil­laan tois­tem­me ja maa­il­man ti­lan­teen puo­les­ta! Meil­lä on ru­kouk­sia kuu­le­va Ju­ma­la.

Kat­rii­na Leh­to­nen
di­a­ko­nis­sa
Soi­nin seu­ra­kun­ta

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
15.6. 08:00

Hautakivien kunnostus on kunnia-asia

Uutiset
15.6. 12:17

Kuntien ja hyvinvoin­ti­a­lueiden tärkein tehtävä turvata asukkaiden terveys ja hyvinvointi

Teemat
15.6. 18:22

Kesäillan valssi -konsertti Ähtärissä

Teemat
13.6. 09:06

Peränteellä Mölkystä tullut jo perinne

Teemat
12.6. 07:22

Polkujuoksu Valkealammen maastossa

Uutiset
14.6. 08:00

Velin Vinke tuo hyviä muistoja mieleen

Kirkon vinkkeli
16.6. 08:00

Kesä on laulun juhlaa!

Uutiset
16.6. 14:14

Kesän vaivaisakka käyskentelee tupasvillasuolla

Lukijalta
14.6. 12:40

Ei mitään meistä ilman meitä!

Teemat
11.6. 13:46

Kesäkuun ilona leikki­kent­tä­toiminta

Teemat
11.6. 06:53

Pirkanpohjan taidekeskuksen helmenä Reidar Särestöniemen maalaus

Uutiset
10.6. 17:07

Kesä saa matkailijat käyttämään palveluita

Teemat
9.6. 18:46

Power Cupista kultaa Ähtäriin

Lukijalta
10.6. 14:58

Tarkennus mielipi­de­kir­joi­tukseen UN 5.6.: Me ähtäriläiset vanhukset olemme itkeneet

Uutiset
10.6. 11:39

Satu Laitila valtuuston puheenjohtajaksi Soinissa

Uutiset
11.6. 09:59

Matkailuyrittäjä toimii luontoa säästäen

Teemat
11.6. 13:46

Kesäkuun ilona leikki­kent­tä­toiminta

Uutiset
12.6. 12:24

Selvitys Haapamäen radan tulevaisuudesta valmistui

Teemat
13.6. 09:06

Peränteellä Mölkystä tullut jo perinne

Teemat
10.6. 19:16

Irwinin roolissa tuttu soinilainen

Uutiset
5.6. 14:14

Ähtärissä jaettiin Kuntaliiton kunniamerkkejä pitkästä työurasta

Uutiset
26.5. 20:14

Pakarinjoen kalastuskauden avajaiset tutusti helatorstaina

Uutiset
20.5. 10:40

Wanhemmiten haluaa tukea kotona asumista

Uutiset
3.6. 08:38

Ähtärin ylioppi­las­juhlassa kannustettiin rohkeuteen

Uutiset
30.5. 18:30

Sedusta keväällä valmistuneet

Uutiset
13.5. 10:00

Ähtärin lukion ylioppilaat

Uutiset
26.5. 14:00

Kaksoistutkinto taskussa kohti tulevaisuutta

Teemat
11.6. 06:53

Pirkanpohjan taidekeskuksen helmenä Reidar Särestöniemen maalaus

Uutiset
22.5. 08:50

Lääketieteellinen mielessä armeijavuoteen

Teemat
22.5. 13:20

Kirkkoherran viran täyttö etenee Ähtärissä

Näytä lisää