Ähtärin ja Alavuden erityisen kuntajakoselvityksen ohjausryhmä kokoontui maanantaina 2.11.2026. Kokouksessa käsiteltiin luonnosta kuntien yhdistymissopimuksesta sekä liitettä, jossa kuvataan mahdollisen uuden kunnan palvelurakennetta. Lisäksi tarkasteltiin investointeihin liittyvää valmistelua.
Kokouksessa esitellyt asiakirjat ovat valmisteluaineistoa. Yhdistymissopimuksella sovitaan yhdistyvää kuntaa koskevista isoista linjoista: sopimuksen voimaantulo, yhdistymisen toteuttaminen ja ajankohta, uuden kunnan nimi ja tunnukset, yhdistymisen tavoitteet ja edellytykset, yhdistymishallituksen sekä uuden kunnan toimielinten kokoonpano, henkilöstön siirtyminen, palkkojen harmonisointi, muutostuki ja osaaminen, palvelujärjestelmät ja palvelurakenne, osallistuminen ja lähidemokratia, taloudenhoito ja rakenteellinen uudistaminen, investoinnit ja omaisuus sekä maksut, taksat ja avustukset.
Palvelurakenteen tarkastelussa nostetaan esiin mahdollisen uuden kunnan palvelu- ja organisaatiorakenne, nykytila, päällekkäisyydet ja vaihtoehdot palveluiden järjestämistavoille tulevaisuudessa. Ohjausryhmän käsittely ei itsessään tarkoita päätöksiä tulevasta palveluverkosta; varsinainen palveluverkon valmistelu ja päätökset tehdään vasta mahdollisen kuntaliitospäätöksen jälkeen.
Valmistelu jatkuu
Ohjausryhmä arvioi kokouksessa selvitystyön etenemistä ja aineistojen viimeistelyä. Ohjausryhmä päätti jatkaa asiakirjojen käsittelyä vielä yhdessä kokouksessa 20.11.2026.
Ohjausryhmän puheenjohtaja Maria Keto kuvaa valmistelun vaihetta.
– Kuntajakoselvitys on edelleen kesken, eikä ohjausryhmä vielä hyväksynyt lopullista yhdistymissopimusesitystä tai sen liitteenä olevaa palvelurakenteiden yhteensovittamisen tarkastelua. Tulimme siihen tulokseen, että tarvitsemme vielä ainakin yhden ohjausryhmän kokouksen.
Kuntalaistilaisuudet
Kuntajakoselvityksen etenemisestä ja mahdolliseen kuntaliitokseen liittyvistä vaiheista järjestetään kuntalaistilaisuus Ähtärissä tänään maanantaina 2.11. klo 18 Otson yhtenäiskoululla ja Alavudella tiistaina 10.11. klo 18 Huhtamäki-salissa. Tilaisuuksissa kerrotaan selvityksen ajankohtaisesta tilanteesta ja vastataan kuntalaisten kysymyksiin. Paikalla on kuntajakoselvittäjä Eero Laesterä, kaupunkien johtoa sekä selvitystyöhön osallistuvia.
