Etappi on järjestänyt jo useampana syksynä kotitalouksien jäteomenien maksuttoman vastaanoton, mikä on otettu myönteisesti vastaan asiakkaiden keskuudessa. Keräys järjestetään tänäkin syksynä.
Mikäli omenoita ei voi kaikkia hyötykäyttää, jäteasemille ja RE-pisteelle voi maksutta viedä jäteomenia enintään kaksi kuutiota eli noin peräkärryllisen per asiakas elo- ja lokakuun aikana. Keräykseen viedyt omenat päätyvät Etapin biokaasulaitokseen, jossa niistä tehdään biokaasua ja Ranu-maanparannusraetta.
Syömäkelvottomat omenat voi myös itse kompostoida tai laittaa pieniä määriä biojäteastiaan tai kaksilokeroastian lokeroon, jos kiinteistöllä on sellainen. Biojäteastiaan saa omenoita laittaa vain pieniä määriä, enintään noin 30 litraa per astian tyhjennyskerta, jotta liika paino ei riko astiaa. Jäteomenia ei pidä laittaa kodin poltettavan jätteen astiaan, koska silloin ne eivät päädy hyödynnettäväksi.
(Lähde: Etappi)
