JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Veljeskotisopimus päättyy – Kuusiolinna Terveyden muutosneuvottelut päätökseen

UN arkisto

Kuu­si­o­lin­na Ter­vey­des­sä hel­mi–maa­lis­kuus­sa käy­dyt muu­tos­neu­vot­te­lut ovat päät­ty­neet. Neu­vot­te­lui­den taus­tal­la oli­vat muu­tok­set hen­ki­lös­tö­mi­toi­tuk­seen liit­ty­väs­sä lain­sää­dän­nös­sä ja mah­dol­li­set muu­tok­set Kuu­si­o­lin­na Ter­vey­den ja hy­vin­voin­ti­a­lu­een pal­ve­lu­so­pi­muk­ses­sa. Kuu­si­o­lin­na Ter­veys ja Ete­lä-Poh­jan­maan hy­vin­voin­ti­a­lue ovat so­pi­neet, et­tä Vel­jes­ko­ti­so­pi­mus ja sii­hen kuu­lu­vien Ot­son­ko­din ja Ot­son­lin­nan toi­min­ta py­ri­tään päät­tä­mään 31.5. men­nes­sä.

Vel­jes­ko­ti­so­pi­muk­seen kuu­lu­vat ikäih­mis­ten ym­pä­ri­vuo­ro­kau­tis­ta pal­ve­lu­a­su­mis­ta tar­jo­a­va Ot­son­ko­ti, lii­kun­ta- ja kun­tou­tus­pal­ve­lui­ta ja muun mu­as­sa Kela- ja avo­kun­tou­tus­ta tar­jo­a­va Ot­son­lin­na sekä ko­ko­nai­suu­teen kuu­lu­va keit­tiö. Ot­son­lin­na on alun pe­rin pe­rus­tet­tu pal­ve­le­maan ve­te­raa­nien kun­tou­tus­ta. Ot­son­lin­nan toi­min­ta­vuo­sien ai­ka­na so­ta­ve­te­raa­nien ja -in­va­li­dien mää­rä on vä­hen­ty­nyt huo­mat­ta­vas­ti. So­ta­ve­te­raa­ne­ja ei ole enää oh­jau­tu­nut Ot­son­lin­naan.

Ym­pä­ri­vuo­ro­kau­tis­ta asu­mis­pal­ve­lua tuot­ta­van Ot­son­ko­din toi­min­nan päät­ty­es­sä Ot­son­ko­din asi­ak­kail­le jär­jes­te­tään asu­mis­pal­ve­lu toi­ses­sa vas­taa­vaa pal­ve­lua tuot­ta­vas­sa asu­mis­pal­ve­lu­yk­si­kös­sä. Tie­do­tam­me asi­ak­kai­ta ja hei­dän lä­hei­si­ään tu­le­vis­ta muu­tok­sis­ta tar­kem­min yh­teis­työs­sä hy­vin­voin­ti­a­lu­een kans­sa.

– Tär­kein­tä on, et­tä muu­tos­ten kes­kel­lä Ot­son­ko­din asuk­kaat ja Ot­son­lin­nan pal­ve­lui­ta hyö­dyn­tä­vät alu­een asuk­kaat saa­vat hy­vää hoi­toa ja laa­du­kas­ta pal­ve­lua jat­kos­sa­kin. Asi­as­ta on käy­ty pe­rin­poh­jai­set neu­vot­te­lut hy­vin­voin­ti­a­lu­een kans­sa, ja ha­lu­am­me yh­des­sä var­mis­taa, et­tä muu­tos to­teu­te­taan mah­dol­li­sim­man su­ju­vas­ti ja asi­ak­kai­ta kuun­nel­len, Kuu­si­o­lin­na Ter­vey­den toi­mi­tus­joh­ta­ja Sep­po Ka­ri­nie­mi sa­noo.

Ot­son­lin­nan pois­tu­mi­nen Kela-kun­tou­tus­ta tar­jo­a­va­na paik­ka­na ei pois­ta asi­ak­kai­den myön­tei­siä kun­tou­tus­pää­tök­siä. Kun­tou­tuk­set jär­jes­ty­vät Ke­lan hy­väk­sy­mäs­sä toi­ses­sa vas­taa­vas­sa pai­kas­sa.

 Muutos­neu­vot­telujen vaikutukset

 Tä­män­het­ki­sen suun­ni­tel­man mu­kaan muu­tok­set koh­dis­tu­vat Kuu­si­o­lin­na Ter­vey­den ikäih­mis­ten ym­pä­ri­vuo­ro­kau­ti­sen pal­ve­lu­a­su­mi­sen ja vuo­ro­hoi­to­yk­si­kön hen­ki­lös­töön sekä lai­tos­huol­lon yk­si­kön, va­ra­hen­ki­lös­töyk­si­kön ja hal­lin­non hen­ki­lös­töön sekä Vel­jes­ko­ti-so­pi­muk­sen mu­kai­seen pal­ve­lu­tuo­tan­toon si­säl­tä­en kun­tou­tus­kes­kus Ot­son­lin­nan ja sen keit­ti­ön sekä Ot­son­ko­din hen­ki­lös­töön.

Alus­ta­van ar­vi­on mu­kaan yh­ti­ös­tä voi neu­vot­te­lu­jen tu­lok­se­na vä­hen­tyä enin­tään 35 työ­teh­tä­vää. Kuu­si­o­lin­na Ter­veys pyr­kii tar­jo­a­maan ir­ti­sa­no­mi­su­han al­la ole­vil­le työn­te­ki­jöil­le mah­dol­li­suuk­sien mu­kaan mui­ta työ­teh­tä­viä.

– Ym­mär­räm­me, et­tä muu­tos­neu­vot­te­lut ovat ai­na työ­yh­tei­söl­le ras­kai­ta. Kii­täm­me hen­ki­lös­tö­äm­me ra­ken­ta­vas­ta kes­kus­te­lus­ta ja yh­teis­työs­tä neu­vot­te­lu­jen ai­ka­na. Vaik­ka het­ki on ras­kas, toi­vom­me työn jat­ku­van asi­ak­kai­den hy­väk­si toi­min­nan lop­puun as­ti, Sep­po Ka­ri­nie­mi sa­noo. 

Kuu­si­o­lin­na Ter­vey­den ja Ete­lä-Poh­jan­maan hy­vin­voin­ti­a­lu­een vä­li­nen pal­ve­lu­so­pi­mus päät­tyy 31.12.2025. Kuu­si­o­lin­na Ter­vey­den pal­ve­lui­den vai­heit­tai­ses­ta siir­ty­mi­ses­tä Ete­lä-Poh­jan­maan hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­le on tie­do­tet­tu erik­seen. Kuu­si­o­lin­na Ter­veys on osa Pih­la­ja­lin­na-kon­ser­nia.

Pih­la­ja­lin­nal­la on vah­va osaa­mi­nen alu­een sote-pal­ve­luis­ta. Ha­lu­am­me ol­la jat­kos­sa­kin osa alu­een laa­du­kas­ta pal­ve­lu­tar­jon­taa. Us­kon, et­tä yh­des­sä hy­vin­voin­ti­a­lu­een kans­sa voi­sim­me tuo­da uu­sia rat­kai­su­ja alu­een tar­pei­siin, Ka­ri­nie­mi sa­noo.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
25.9.2026 6.53

Myllymäen koulu valloitti Ohrakosken

Teemat
26.9.2026 6.57

Tuomarniemen metsäkoulu antoi Tauno Kuoppalalle eväitä elämään

Uutiset
14.4.2025 15.12

Veljeskotisopimus päättyy – Kuusiolinna Terveyden muutosneuvottelut päätökseen

Uutiset
26.11.2024 16.00

Vuorenmaassa lasketellaan myös tänä talvena

Teemat
8.2.2026 8.59

Eväät elämään Tuulikaap­pi­gal­le­riassa

Kirkon vinkkeli
7.1.2025 10.10

Lahja

Teemat
24.2.2026 8.18

Kari “KK” Korhonen ja Toni Kivistö Ähtäriin

Kirkon vinkkeli
10.12.2025 9.58

Tehkää tietä kuninkaalle!

Uutiset
7.8.2025 11.27

Muskari ja Muumirata innostivat Lauttosella

Uutiset
22.5.2026 13.28

Alavuden kaupunginjohtajan virka kiinnosti

Teemat
25.9.2026 6.53

Myllymäen koulu valloitti Ohrakosken

Teemat
23.9.2026 12.00

Varjoista Valoon Tuulikaap­pi­gal­le­riassa

Teemat
21.9.2026 13.47

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piiri jalkautui maakuntiin

Uutiset
24.9.2026 8.00

Halu auttaa vei Anzhelikan hoitoalalle

Teemat
22.9.2026 15.27

Mustikkavuoren pienois­ki­vää­ri­radalla loistavat puitteet jopa SM-tason kilpailuille

Teemat
21.9.2026 10.14

Ähtärissä 22 mestari­pyö­räilijää

Uutiset
22.9.2026 7.29

Yhdistyksen historia syntyy ihmisistä

Uutiset
22.9.2026 9.04

Kuntaja­ko­sel­vi­tyksen avoimet tilaisuudet marraskuussa

Uutiset
23.9.2026 9.18

Hyvinvoin­ti­a­lueella laajat yt-menettelyt

Uutiset
18.9.2026 12.00

Hennan unelmatyö löytyi eläinpuistosta

Teemat
31.8.2026 11.57

Elli Lehtoranta siirtyi toiselle sataluvulle – Parasta tavallinen tasainen elämä

Uutiset
8.9.2026 10.21

Lehtimäen apteekki muuttaa uusiin toimitiloihin lokakuussa

Teemat
25.9.2026 6.53

Myllymäen koulu valloitti Ohrakosken

Uutiset
3.9.2026 7.48

Joulun Lapsi -keräys käyntiin Soinissa

Uutiset
7.9.2026 10.10

Kuntayhtymä Kymppi jalkautunut kuntiin ja yrityksiin

Teemat
18.9.2026 7.41

Seurakun­ta­kes­kuksen mittava remontti valmis Ähtärissä

Uutiset
9.9.2026 10.32

Ihonhoidon kulmakivinä puhdistus, kosteutus ja aurinkosuoja

Teemat
23.9.2026 12.00

Varjoista Valoon Tuulikaap­pi­gal­le­riassa

Uutiset
1.9.2026 19.15

Loimu tarjoaa yhdessäoloa ja tekemistä

Uutiset
18.9.2026 12.00

Hennan unelmatyö löytyi eläinpuistosta

Näytä lisää