JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lahja

Vuo­si­kym­me­niä sit­ten kun olin vie­lä lap­si, per­heem­me val­mis­tau­tui läh­te­mään su­ku­juh­liin. Isoi­sä­ni äi­ti oli täyt­tä­mäs­sä jo kun­ni­oi­tet­ta­van 90 vuo­den ver­ran ja juh­la­tun­nel­ma jän­ni­tyk­si­neen oli saa­pu­nut ko­tiim­me­kin, mo­nen kym­me­nen ki­lo­met­rin pää­hän.

Ha­lu­sin osal­ta­ni muis­taa ra­kas­ta ih­mis­tä lah­jal­la. Kää­rin lah­ja­pa­pe­riin yh­den val­koi­sen kruu­nu­kynt­ti­län. Muis­tan iso­vel­je­ni nau­res­kel­leen lah­jai­de­al­le­ni. En puo­lus­tel­lut va­lin­taa­ni vaan ajat­te­lin sen ole­van juu­ri so­pi­va lah­ja.

Juh­la­paik­ka­na oli syn­ty­mä­päi­vä­san­ka­rin ko­ti­ta­lo ja se oli va­lais­tu si­säl­tä kynt­ti­löin. Tu­van ja kam­ma­rin pöy­tä­ta­soil­le oli ase­tel­tu hal­kais­tu­ja koi­vun run­ko­ja, joi­hin oli kai­ver­ret­tu rei­ät kynt­ti­löi­tä var­ten. Kynt­ti­löi­tä oli pa­la­mas­sa yh­tä mon­ta kuin hä­nel­lä oli vuo­sia juh­lit­ta­va­na.

Lah­jak­si an­ta­ma­ni kynt­ti­lä oli kuin toi­ve ja ru­kous sii­tä, et­tä Ju­ma­la soi­si vie­lä yh­den vuo­den li­sää ri­kas­ta elä­mää rak­kaal­le.

Lop­pi­ai­sen evan­ke­liu­mi­teks­tis­sä ker­ro­taan meil­le, kuin­ka idäs­tä tul­leet tie­tä­jät toi­vat vas­ta­syn­ty­neel­le Jee­suk­sel­le lah­jo­ja: kul­taa, suit­su­ket­ta ja mir­haa. Ne ker­to­vat kun­ni­oi­tuk­ses­ta ja hei­dän kult­tuu­ris­taan.

Juh­la­ti­lan­tei­siin ja juu­ri viet­tä­määm­me jou­luun kuu­luu lah­jo­jen an­ta­mi­nen ja saa­mi­nen. Lah­jo­jen an­ta­mi­nen on mu­ka­vaa, vä­lil­lä haas­ta­vaa­kin. Lah­jan­saa­jan toi­veen voi täyt­tää tai sit­ten hä­net voi täy­sin yl­lät­tää. Jos­kus idea vie har­haan, jos­kus se osuu koh­dal­leen. Toki lah­jan saa­mi­nen­kin on mu­ka­vaa.

Mie­tin, et­tä mi­ten si­nun jou­lu­si, sait­ko an­taa lah­jo­ja ja sait­ko lah­jak­si mitä toi­voit? Vai tun­tuu­ko sil­tä, et­tä elä­mäs­tä­si puut­tuu vie­lä jo­tain?

Kun lap­se­na kää­rin lah­ja­pa­pe­riin kynt­ti­län, kää­rin sii­hen sa­mal­la toi­veen elä­män jat­ku­mi­ses­ta edes tu­le­van vuo­den ver­ran. Eh­kä sinä kan­nat mie­les­sä­si sa­man­lais­ta toi­vet­ta. Ad­ven­tin al­ka­es­sa lau­loim­me kynt­ti­län sy­tyt­tä­mi­ses­tä, sii­tä et­tä odo­tam­me Jee­sus­ta ja hän pe­las­taa kaik­ki. Ja niin kuin pa­la­va kynt­ti­lä va­lai­see pi­me­än, si­nul­la­kin voi ol­la odo­tus sii­tä, et­tä sa­man­lai­nen valo le­vi­ää si­sim­pää­si.

En tie­dä mikä vuo­den al­ka­es­sa oli­si roh­kai­se­vam­paa kuin to­dis­taa si­nul­le Uu­tis­nuo­tan lu­ki­ja: Jee­sus, Va­pah­ta­jam­me, syn­tyi tä­hän maa­il­maan mei­tä kaik­kia var­ten. Jee­sus Kris­tus täyt­tää si­nun kai­puu­si ja elä­män­näl­kä­si, hän pe­las­taa si­nut.

Jo­han­nek­sen evan­ke­liu­mis­sa Jee­sus pu­hui kan­sal­le ja sa­noi: ”Minä olen maa­il­man valo. Se, joka seu­raa mi­nua, ei kul­je pi­me­äs­sä, vaan hä­nel­lä on elä­män valo.”

Ote­taan lah­ja vas­taan, siu­nat­tua uut­ta vuot­ta 2025!

Mer­ja Ran­ta­kan­gas

vs. di­a­ko­ni­a­työn­te­ki­jä

Ala­jär­ven seu­ra­kun­ta / Leh­ti­mä­en alue

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
20.2. 15:38

Taidehanke loi unohtumattomia elämyksiä Ähtärissä

Lukijalta
20.2. 07:27

Esteettömyys ja saavutettavuus palveluissa

Teemat
19.2. 17:40

Hippo-hiihtojen ensimmäinen osakilpailu hiihdettiin Valkealammella

Uutiset
19.2. 11:56

Soinin vanhus- ja vammaisneuvosto on kuntalaisia varten

Uutiset
19.2. 07:33

Soinin yläkoululaiset metsävisassa

Teemat
17.2. 12:00

Niemi, Talvitie ja LehA ampuivat aluemestareiksi

Teemat
9.2. 16:24

Yhteinen koti remontoitiin omin käsin

Uutiset
17.2. 16:07

Ähtärin eläinpuiston avautuminen otettiin ilolla vastaan

Teemat
11.2. 07:14

Maalaislääkäri Kiminkinen miesten illassa Ähtärissä

Uutiset
14.2. 15:29

Etapin toimialueelle vahvistettiin uusi jätemaksutaksa

Teemat
9.2. 16:24

Yhteinen koti remontoitiin omin käsin

Uutiset
17.2. 07:53

Joona Hellmanilla tärkeä viesti Soinin oppilaille

Uutiset
17.2. 16:07

Ähtärin eläinpuiston avautuminen otettiin ilolla vastaan

Teemat
17.2. 12:00

Niemi, Talvitie ja LehA ampuivat aluemestareiksi

Uutiset
16.2. 07:17

Sedu lisää aloituspaikkoja - Uudet koulutuspolut työelämän kanssa

Uutiset
16.2. 15:00

Biojätteen erilliskeräys laajenee Ähtäriin

Uutiset
14.2. 15:29

Etapin toimialueelle vahvistettiin uusi jätemaksutaksa

Uutiset
6.2. 11:50

Ähtärin vanhusneuvostolta adressi Sote-keskuksen sijoittamisesta Ähtärin sairaalan yhteyteen

Uutiset
14.2. 07:22

Tätä päivää on odotettu

Teemat
15.2. 08:11

Talvilo­ma­tar­jonnasta löytyy menovinkkejä moneen makuun

Uutiset
29.1. 19:30

Eläinpuiston uutta alkua rakennetaan kahden toimijan mallilla

Teemat
9.2. 16:24

Yhteinen koti remontoitiin omin käsin

Uutiset
6.2. 11:50

Ähtärin vanhusneuvostolta adressi Sote-keskuksen sijoittamisesta Ähtärin sairaalan yhteyteen

Uutiset
11.2. 08:57

Aluevaltuusto hyväksyi palvelu­verk­ko­pää­tökset äänestysten jälkeen

Uutiset
20.1. 19:02

Lehtimäeltä Egotrippi -yhtyeen basistiksi

Uutiset
2.2. 15:00

Ähtäri aloittaa kuntaja­ko­sel­vi­tyksen

Uutiset
27.1. 07:46

Lehtimäkeläinen CC/RC-bändi nauttii musiikista ja esiintymisestä

Teemat
3.2. 07:30

Myllymäen koulun välitunneilla on vauhdikasta menoa

Uutiset
2.2. 09:20

Alaikäiset takkiryöstäjinä Ähtärissä

Uutiset
4.2. 11:12

Hakkuut uhkaavat luonnonmetsiä Ähtärissä

Näytä lisää