JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Lahja

Vuo­si­kym­me­niä sit­ten kun olin vie­lä lap­si, per­heem­me val­mis­tau­tui läh­te­mään su­ku­juh­liin. Isoi­sä­ni äi­ti oli täyt­tä­mäs­sä jo kun­ni­oi­tet­ta­van 90 vuo­den ver­ran ja juh­la­tun­nel­ma jän­ni­tyk­si­neen oli saa­pu­nut ko­tiim­me­kin, mo­nen kym­me­nen ki­lo­met­rin pää­hän.

Ha­lu­sin osal­ta­ni muis­taa ra­kas­ta ih­mis­tä lah­jal­la. Kää­rin lah­ja­pa­pe­riin yh­den val­koi­sen kruu­nu­kynt­ti­län. Muis­tan iso­vel­je­ni nau­res­kel­leen lah­jai­de­al­le­ni. En puo­lus­tel­lut va­lin­taa­ni vaan ajat­te­lin sen ole­van juu­ri so­pi­va lah­ja.

Juh­la­paik­ka­na oli syn­ty­mä­päi­vä­san­ka­rin ko­ti­ta­lo ja se oli va­lais­tu si­säl­tä kynt­ti­löin. Tu­van ja kam­ma­rin pöy­tä­ta­soil­le oli ase­tel­tu hal­kais­tu­ja koi­vun run­ko­ja, joi­hin oli kai­ver­ret­tu rei­ät kynt­ti­löi­tä var­ten. Kynt­ti­löi­tä oli pa­la­mas­sa yh­tä mon­ta kuin hä­nel­lä oli vuo­sia juh­lit­ta­va­na.

Lah­jak­si an­ta­ma­ni kynt­ti­lä oli kuin toi­ve ja ru­kous sii­tä, et­tä Ju­ma­la soi­si vie­lä yh­den vuo­den li­sää ri­kas­ta elä­mää rak­kaal­le.

Lop­pi­ai­sen evan­ke­liu­mi­teks­tis­sä ker­ro­taan meil­le, kuin­ka idäs­tä tul­leet tie­tä­jät toi­vat vas­ta­syn­ty­neel­le Jee­suk­sel­le lah­jo­ja: kul­taa, suit­su­ket­ta ja mir­haa. Ne ker­to­vat kun­ni­oi­tuk­ses­ta ja hei­dän kult­tuu­ris­taan.

Juh­la­ti­lan­tei­siin ja juu­ri viet­tä­määm­me jou­luun kuu­luu lah­jo­jen an­ta­mi­nen ja saa­mi­nen. Lah­jo­jen an­ta­mi­nen on mu­ka­vaa, vä­lil­lä haas­ta­vaa­kin. Lah­jan­saa­jan toi­veen voi täyt­tää tai sit­ten hä­net voi täy­sin yl­lät­tää. Jos­kus idea vie har­haan, jos­kus se osuu koh­dal­leen. Toki lah­jan saa­mi­nen­kin on mu­ka­vaa.

Mie­tin, et­tä mi­ten si­nun jou­lu­si, sait­ko an­taa lah­jo­ja ja sait­ko lah­jak­si mitä toi­voit? Vai tun­tuu­ko sil­tä, et­tä elä­mäs­tä­si puut­tuu vie­lä jo­tain?

Kun lap­se­na kää­rin lah­ja­pa­pe­riin kynt­ti­län, kää­rin sii­hen sa­mal­la toi­veen elä­män jat­ku­mi­ses­ta edes tu­le­van vuo­den ver­ran. Eh­kä sinä kan­nat mie­les­sä­si sa­man­lais­ta toi­vet­ta. Ad­ven­tin al­ka­es­sa lau­loim­me kynt­ti­län sy­tyt­tä­mi­ses­tä, sii­tä et­tä odo­tam­me Jee­sus­ta ja hän pe­las­taa kaik­ki. Ja niin kuin pa­la­va kynt­ti­lä va­lai­see pi­me­än, si­nul­la­kin voi ol­la odo­tus sii­tä, et­tä sa­man­lai­nen valo le­vi­ää si­sim­pää­si.

En tie­dä mikä vuo­den al­ka­es­sa oli­si roh­kai­se­vam­paa kuin to­dis­taa si­nul­le Uu­tis­nuo­tan lu­ki­ja: Jee­sus, Va­pah­ta­jam­me, syn­tyi tä­hän maa­il­maan mei­tä kaik­kia var­ten. Jee­sus Kris­tus täyt­tää si­nun kai­puu­si ja elä­män­näl­kä­si, hän pe­las­taa si­nut.

Jo­han­nek­sen evan­ke­liu­mis­sa Jee­sus pu­hui kan­sal­le ja sa­noi: ”Minä olen maa­il­man valo. Se, joka seu­raa mi­nua, ei kul­je pi­me­äs­sä, vaan hä­nel­lä on elä­män valo.”

Ote­taan lah­ja vas­taan, siu­nat­tua uut­ta vuot­ta 2025!

Mer­ja Ran­ta­kan­gas

vs. di­a­ko­ni­a­työn­te­ki­jä

Ala­jär­ven seu­ra­kun­ta / Leh­ti­mä­en alue

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
11.3. 10:16

Keuruu valmis epävirallisiin neuvotteluihin Ähtärin kanssa

Uutiset
13.3. 15:20

Humanoidirobotti herättää ihastusta kampuksella

Uutiset
13.3. 13:33

Sankarivainajat - vapautemme hinta

Teemat
12.3. 13:59

Alajärven alakoululaiset hiihtivät kilpaa Valkealammella

Uutiset
12.3. 07:42

Valmentaja Matti Hautoniemelle elämäntyöpalkinto

Teemat
7.3. 08:05

Urheilijoita ja aktiivisia toimijoita palkittiin Ähtärissä

Uutiset
23.10. 19:30

Legendaarista Club B52:sta herätellään henkiin uuden yhdistyksen voimin

Pääkirjoitus
11.3. 17:01

Kevättä ilmassa

Uutiset
1.4. 11:51

Ähtärin tulos arvioitua parempi

Uutiset
28.11. 14:04

Iiro Heikkilä aloittaa pastorina Lehtimäellä

Uutiset
11.3. 10:16

Keuruu valmis epävirallisiin neuvotteluihin Ähtärin kanssa

Teemat
7.3. 08:05

Urheilijoita ja aktiivisia toimijoita palkittiin Ähtärissä

Uutiset
6.2. 11:50

Ähtärin vanhusneuvostolta adressi Sote-keskuksen sijoittamisesta Ähtärin sairaalan yhteyteen

Uutiset
4.3. 11:47

Toiveesta totta tekojen kautta – Ähtärin eläinpuiston toiminta jatkuu

Teemat
9.3. 07:16

Huoltele tuo hyvinvoinnin arjen keskelle

Teemat
9.3. 13:03

Nortuselle kaksi mitalia Tampereelta

Teemat
8.3. 12:27

Hyvinvointia monipuolisesti

Uutiset
10.3. 07:37

Soinin kirkkokuorolla juhlavuosi- Sata vuotta evankeliumia laulaen

Uutiset
9.3. 18:16

OX2:n energi­a­va­ras­toin­ves­toinnit Kanniston ja Korkeamaan tuulipuistojen yhteyteen

Uutiset
23.10. 19:30

Legendaarista Club B52:sta herätellään henkiin uuden yhdistyksen voimin

Uutiset
4.3. 11:47

Toiveesta totta tekojen kautta – Ähtärin eläinpuiston toiminta jatkuu

Uutiset
24.2. 13:21

MesiZoo Oy etsii sijoittajia eläinpuiston tulevaisuuden turvaamiseksi

Teemat
9.2. 16:24

Yhteinen koti remontoitiin omin käsin

Teemat
7.3. 08:05

Urheilijoita ja aktiivisia toimijoita palkittiin Ähtärissä

Uutiset
11.3. 10:16

Keuruu valmis epävirallisiin neuvotteluihin Ähtärin kanssa

Uutiset
29.1. 19:30

Eläinpuiston uutta alkua rakennetaan kahden toimijan mallilla

Uutiset
17.2. 07:53

Joona Hellmanilla tärkeä viesti Soinin oppilaille

Uutiset
6.2. 11:50

Ähtärin vanhusneuvostolta adressi Sote-keskuksen sijoittamisesta Ähtärin sairaalan yhteyteen

Uutiset
23.10. 19:30

Legendaarista Club B52:sta herätellään henkiin uuden yhdistyksen voimin

Lukijalta
2.3. 11:21

Ähtärin lukion ylioppilaat 1976 – tämän vuoden riemuylioppilaita

Näytä lisää