Elia Suosalo
Alajärven seurakunnan Lehtimäen alueen vastuupastorina joulukuun alussa aloittavan Iiro Heikkilän juuret ovat vahvasti Etelä-Pohjanmaalla, vaikka työ onkin vienyt häntä monelle paikkakunnalle.
– Olen Lapualta kotoisin, 30-vuotias Heikkilä kertoo.
– Teologiaan suuntautuminen oli selvää nuoresta lähtien ja meninkin heti armeijan jälkeen opiskelemaan teologiseen. Valmistuin Helsingin yliopistosta talvella 2023.
Heikkilä kertoo hänen ensimmäisen kirkollinen työpaikkansa olleen kesätyö Keravan hautausmaalla vuonna 2019.
– Kesätyöni jälkeen olen ollut kesäteologina Isossakyrössä ja Siikaisilla. Yliopiston teologiaharjoittelijana olen ollut Lapuan tuomiokirkkoseurakunnassa ja Paavalin seurakunnassa. Lisäksi olen ollut pappina Kotka-Kymin seurakunnassa sekä Joutsan seurakunnassa.
Kotipaikaksi Lehtimäki
Heikkilä kertoo työskennelleensä eri kokoisissa seurakunnissa. Vaikka suuremmissa seurakunnissa on enemmän työntekijöitä, on pienemissä seurakunnissa omat puolensa.
– Pienemmät seurakunnat ovat usein yhtenäisempiä, tunnelmaltaan tiiviimpiä ja niissä on enemmän tekemisen meininkiä.
– Palkitsevinta työssäni on ihmisten kohtaaminen sekä evankeliumin julistaminen. Monenlaisia haasteita työhön voi joskus tuoda tietotekniikka, jota yhä enemmän käytetään.
Alajärvi ja Lehtimäen alue eivät ole tulevalle lehtimäkeläiselle entuudestaan tuttuja, mutta hän odottaa työtään hyvillä mielin.
– Odotan työntekoa, seurakuntalaisten kohtaamista sekä tietenkin myös alkavaa adventtia sekä joulua. Haluankin toivottaa kaikille siunattua adventin aikaa ja hyvää joulunodotusta, Iiro Heikkilä toivottaa.
