JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Tulevia polvia varten

Vii­me per­jan­tai­na meil­lä oli Donk­kis. Täl­lä ker­taa juh­lim­me vii­det­tä­kym­me­net­tä var­hais­nuor­ten ta­pah­tu­maa. Soi­nis­sa Donk­kik­sia jär­jes­te­tään kol­mes­ta nel­jään ker­taa vuo­des­sa. Tämä pe­rin­ne al­koi nel­jä­tois­ta vuot­ta sit­ten.

Näi­den vuo­sien var­rel­la tä­män pe­rin­teen jat­ka­mi­nen on vaa­ti­nut suur­ta mää­rää va­paa­eh­toi­sia ja työn­te­ki­jöi­tä ja hei­dän pa­nos­taan. Näis­sä il­lois­sa on ol­lut sa­to­ja lap­sia vuo­sien var­rel­la, ja hei­dän osal­lis­tu­mi­seen­sa on tar­vit­tu van­hem­pia, jot­ka ovat luot­ta­neet lap­sen­sa mei­dän kä­siim­me.

Mo­net nyt opis­ke­le­mas­sa tai työ­e­lä­mäs­sä ole­vat en­ti­set nuo­rem­me ovat saa­neet hen­gel­lis­tä poh­jaa elä­mään­sä muun mu­as­sa näi­den ta­pah­tu­mien kaut­ta. Mo­net ovat an­ta­neet ai­kaan­sa ja näh­neet vai­vaa sen eteen, et­tä nuo­ri pol­vi voi­si kas­vaa tun­tien Jee­suk­sen. Mo­nes­ta heis­tä on vuo­sien var­rel­la kas­va­nut oman tai mui­den seu­ra­kun­tien us­kol­li­sia jä­se­niä, vas­tuun­kan­ta­jia tai työn­te­ki­jöi­tä.

Näis­tä nuo­ris­ta, hei­dän van­hem­mis­taan sekä kai­kis­ta va­paa­eh­toi­sis­ta on syy­tä ol­la kii­tol­li­nen. Mo­nen­lai­sia ta­pah­tu­mia aloi­te­taan ja jär­jes­te­tään ker­ran tai pari, mut­ta pit­kä sään­nöl­li­nen toi­min­ta ei ole it­ses­tään­sel­vyys. Sii­nä yh­dis­ty­vät vas­tuun­kan­ta­jien kes­tä­vyys, van­hem­pien tuki sekä Ju­ma­lan suu­ri siu­naus.

Eri­tyi­ses­ti tänä päi­vä­nä on eri­tyi­sen tär­ke­ää, et­tä mei­dän lap­sem­me ja nuo­rem­me voi­vat kas­vaa tun­te­maan tur­val­li­sen Tai­vaan Isän, Jee­suk­sen pe­las­ta­ja­na ja syn­tien an­teek­si­an­ta­ja­na, ja Py­hän Hen­gen mat­ka­op­paa­na ikui­seen elä­mään. Mo­net asi­at, joi­ta lap­suu­des­sa opi­taan, kes­tä­vät ai­kui­suu­teen as­ti. Sik­si on suu­ri ilo, ja kai­ken sii­hen näh­dyn vai­van ar­vois­ta, et­tä lap­set saa­vat var­hain kes­tä­vän tur­van elä­mään­sä.

Seu­ra­kun­nan ja van­hem­pien teh­tä­vä kris­til­li­ses­sä kas­va­tuk­ses­sa ko­ros­tuu sitä mu­kaa, kun kris­til­li­sen sa­no­man osuut­ta ka­ven­ne­taan tai ko­ko­naan pois­te­taan jul­ki­sil­la sek­to­reil­la. Lap­set ei­vät ole täl­lais­ta päät­tä­neet, vaan tämä on­gel­ma on mei­dän ai­kuis­ten luo­ma. Se pe­rus­tuu us­kon­non­va­pau­den ne­ga­tii­vi­seen ym­mär­tä­mi­seen, jos­sa us­ko py­ri­tään sii­vo­a­maan pois nä­ky­vis­tä ja kuu­lu­vis­ta, sul­jet­tu­jen ovien taak­se vain heil­le, jot­ka asi­aa erik­seen osaa­vat pyy­tää.

Us­kon­non­va­paus voi ol­la myös po­si­tii­vis­ta, jos­sa jo­kai­sel­la on oi­keus us­koa ja elää sen mu­kai­ses­ti täy­sin avoi­mes­ti. Sa­mal­la toi­sen va­paut­ta sa­maan kun­ni­oi­te­taan ja ar­vos­te­taan. Eri­mie­li­syyk­sis­tä voi­daan kes­kus­tel­la, ei­kä toi­sen­lai­sen us­kon koh­taa­mi­nen ai­heu­ta trau­maa tai muu­ta­kaan va­hin­koa. Oman poh­jan ol­les­sa sel­vä, on help­po koh­da­ta toi­sel­la ta­val­la ajat­te­le­via lä­him­mäi­siä il­man pel­koa tai vi­haa.

Mei­dän teh­tä­väm­me on tar­jo­ta lap­sil­lem­me pa­ras­ta, mitä tie­däm­me. Sitä ei tar­vit­se pyy­tää an­teek­si ei­kä pei­tel­lä. Sa­no­ma Jee­suk­ses­ta an­taa tur­val­li­sen pe­rus­tan elä­mäl­le. Sama sa­no­ma an­taa tar­koi­tuk­sen tä­hän elä­mään, ja kaik­kein tär­keim­pä­nä se an­taa pää­mää­rän, jota koh­ti kul­kea. Jee­suk­sen kans­sa pääs­tään ikui­seen elä­mään.

Ter­ho Ka­ner­vik­ko­a­ho
kirk­ko­her­ra
Soi­nin seu­ra­kun­ta

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
30.4. 13:58

Lahjaksi saatu elämä jokaiselle tarkoitettu

Uutiset
30.4. 12:57

Lumileopardi Juma hammaslääkärissä

Uutiset
30.4. 09:42

Savola tapasi Ukrainan poliittisen johdon Kiovassa - tahto tulitaukoon ja kestävään rauhaan

Uutiset
29.4. 14:56

Luontoa hoitamalla pidämme huolta

koko ihmiskunnasta

Uutiset
28.4. 10:54

Lehtimäen Tohnin tilan Jytinä ja Melodia palkittiin

Uutiset
1.5. 12:49

Maatalous- yrittäjävalmennus

päätökseen

Uutiset
28.4. 12:19

Mikko Savola Tukholmassa ja Oslossa

Uutiset
1.5. 09:46

Terapiatakuu voimaan

Teemat
30.4. 08:45

Menovinkkejä vapun viettoon

Uutiset
29.4. 14:47

Juha Yli-Kesäniemi Pohjanmaan Leijonaksi

Teemat
26.4. 09:41

Keväällä laulavat muutkin kuin linnut

Uutiset
27.4. 09:15

Kunnianosoitus veteraaneille

Uutiset
28.4. 10:54

Lehtimäen Tohnin tilan Jytinä ja Melodia palkittiin

Uutiset
27.4. 08:17

Kahdeksankymmentä rauhan vuotta

Uutiset
24.4. 13:58

Snooker on keskittymistä ja taktikointia hyvällä sykkeellä

Uutiset
28.4. 12:19

Mikko Savola Tukholmassa ja Oslossa

Uutiset
29.4. 14:56

Luontoa hoitamalla pidämme huolta

koko ihmiskunnasta

Uutiset
24.4. 10:27

Avustusta Fagerkullafest 2025 -tapahtumalle

Uutiset
25.4. 15:01

Vaikuttaja-akatemia Etelä-Pohjanmaalle

Uutiset
18.2. 16:02

Kaksi hakijaa Ähtärin kirkkoherraksi

Uutiset
14.4. 15:12

Veljeskotisopimus päättyy – Kuusiolinna Terveyden muutosneuvottelut päätökseen

Uutiset
9.4. 10:20

Lehtimäen bändikerhossa opitaan uutta ja harrastetaan yhdessä

Uutiset
11.4. 12:17

Silmälasikarhuja Ähtäriin

Uutiset
6.3. 08:15

Ähtärin kunta- ja aluevaa­lieh­dokkaat

Uutiset
17.4. 09:24

Muutos valtuuston kokoonpanoon Ähtärissä

Uutiset
22.4. 18:37

Kiia Huutoniemi Miss Americana 2025

Uutiset
6.3. 08:25

Alajärven kunta- ja aluevaa­lieh­dokkaat

Uutiset
6.3. 08:21

Soinin kunta- ja aluevaa­lieh­dokkaat

Uutiset
18.2. 16:02

Kaksi hakijaa Ähtärin kirkkoherraksi

Uutiset
14.4. 10:36

Uudet valtuutetut valtuustoihin

Näytä lisää