JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Jeesus on elämän leipä – vie meidät laajempaan vastuuseen

UN arkisto

Tä­män vii­kon ai­hee­na on paas­to­na­jas­sa elä­mi­nen. Eläm­me nyt kes­kel­lä paas­to­nai­kaa. Tuh­ka­kes­ki­vii­kos­ta, jol­loin paas­to­nai­ka al­koi, on ol­lut jo hel­mi­kuun lo­pul­la. Me siir­rym­me nyt paas­to­nai­ka­na pää­si­äi­sen odo­tuk­seen.

Meil­le kris­ti­tyil­le kaik­ki­al­la maa­il­mas­sa pää­si­äi­nen on tär­keä juh­la, jota me odo­tam­me. Pää­si­äis­päi­vä­nä paas­to­nai­ka lop­puu. Pää­si­äi­nen on tär­keä juh­la myös sii­tä syys­tä kris­ti­tyil­le, et­tä pää­si­äi­se­nä saam­me tie­tää, et­tä mikä oli Jee­suk­sen teh­tä­vä maan­pääl­li­ses­sä elä­mäs­sä? Mik­si Jee­sus ris­tiin­nau­lit­tiin? Mitä ope­tus­lap­set nä­ki­vät Jee­suk­ses­ta kuo­le­man jäl­keen? Mik­si Ju­ma­la lä­het­ti Jee­suk­sen to­dis­tuk­sek­si it­ses­tään?

Olet­te var­maan kuul­leet sa­not­ta­van, et­tä Jee­sus on elä­män lei­pä. Var­mas­ti olet­te eh­kä poh­ti­neet­kin sitä, mitä tar­koit­taa ky­sei­nen kä­si­te, et­tä Jee­sus on elä­män lei­pä? Elä­män lei­väl­lä tar­koi­te­taan ai­na­kin kris­til­li­ses­sä ajat­te­lus­sa sitä, et­tä Jee­sus ku­vaa it­se­ään ai­no­a­na to­del­li­se­na hen­gel­li­se­nä ra­vin­to­na. Raa­ma­tus­sa Jee­sus an­taa ian­kaik­ki­sen elä­män ja tyy­dyt­tää ih­mi­sen sy­vim­män nä­län. Elä­män lei­pä sym­bo­loi Ju­ma­lan huo­len­pi­toa, pe­las­tus­ta ja us­kon vah­vis­ta­mis­ta, ja Elä­män lei­pä ver­taus liit­tyy vah­vas­ti myös eh­tool­li­seen. Eh­tool­li­seen sik­si, et­tä sil­loin saam­me lei­pää syö­däk­sem­me, muis­tel­lak­sem­me Jee­sus­ta ja ko­ke­ak­sem­me Jee­suk­sen läs­nä­o­loa eh­tool­li­sel­la.

Mi­ten Jee­sus täyt­tää hen­gel­li­set tar­peem­me? Elä­es­sään Jee­sus teki elä­män­sä ai­ka­na mo­nia ih­mei­tä, kuun­te­li ja vä­lit­ti ih­mi­sis­tä, oli läs­nä ja opet­ti ih­mi­siä. Jee­sus oli ja on meil­le kris­ti­tyn esi­ku­va. Esi­ku­van li­säk­si Jee­sus on en­nen kaik­kea Ju­ma­lan poi­ka, jon­ka Ju­ma­la on lä­het­tä­nyt si­ki­ä­mi­sen kaut­ta maa­il­maan. Ju­ma­la to­dis­ti meil­le oman ole­mas­sa­o­lon­sa Jee­suk­sen ylös­nou­se­muk­sen kaut­ta. Jee­sus to­dis­ti lu­kui­sil­le seu­raa­jil­leen, et­tei elä­mä pää­ty kuo­le­maan.

Us­ko Ju­ma­lan ole­mas­sa­o­loon vie mei­dät laa­jem­paan vas­tuu­seen, ku­ten vir­res­sä 525 ja vir­ren sä­kees­sä 4 sa­no­taan. Laa­jem­paan vas­tuu­seen, kos­ka mei­dän on us­kot­ta­va ja luo­tet­ta­va sii­hen, et­tä koko to­del­li­suus on lo­pul­ta ai­no­as­taan Ju­ma­lan kä­sis­sä. Kaik­ki maa­il­man pie­nim­mis­tä ato­meis­ta, fy­si­kaa­lis­ten luon­non­la­kien ja ih­mi­sen sie­lun syn­ty­mi­seen. On Ju­ma­lan kä­sis­sä ja Ju­ma­la hal­lit­see kaik­kea ja toi­mii maa­il­mas­sa luon­non­la­kien ja tois­si­jais­ten syi­den kaut­ta.

Meil­le ih­mi­sil­le Ju­ma­la on lah­joit­ta­nut sie­lun, tie­toi­suu­den ja an­ta­nut elä­män lah­ja­na. Laa­jem­mas­sa vas­tuus­sa mei­dän on luo­tet­ta­va Ju­ma­lan ole­mas­sa­o­loon ja Jee­suk­sen lu­pauk­siin, et­tei sie­lum­me ka­toa tai pois­tu kuo­le­mas­sa, vaan jat­kuu tai­vaas­sa. Ju­ma­lan ih­mei­tä ja te­ko­ja Jee­sus­kin oli tääl­lä meil­le elä­es­sään to­dis­ta­mas­sa. Jee­sus toi meil­le us­koa, tätä elä­män lei­pää, jota me­kin saam­me ol­la ot­ta­mas­sa vas­taan. Elä­män lei­pää me Ru­koi­lem­me us­kos­sa kol­miyh­tei­seen Ju­ma­laan, Isään, poi­kaan ja py­hään hen­keen.

Ii­ro Heik­ki­lä

seu­ra­kun­ta­pas­to­ri

Ala­jär­ven seu­ra­kun­ta/Leh­ti­mä­en alu­e­seu­ra­kun­ta

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
13.8.2026 13.04

ABC Ähtärin mittarikenttä uudistuu

Uutiset
12.8.2026 10.23

Metsäreiteille rentoutumaan, virkistymään ja havainnoimaan

Teemat
13.8.2026 7.02

Niko Antila tarkin Ähtärin piekkarikisoissa

Teemat
13.8.2026 14.15

Soinin sankari­hau­taus­maalle uudistunut ilme

- Hautakivet kunnostuksen kohteena

Uutiset
11.8.2026 15.27

Päivän tähtinä eläimet

Pääkirjoitus
12.8.2026 17.34

Rankkaa sateen ropinaa

Uutiset
12.8.2026 6.31

Keräys jäteomenille

Teemat
9.8.2026 7.57

Henna Kuoppalalle hirvenjuoksun SM-kultaa

Uutiset
14.8.2026 10.32

Savola esittää korvausmaksua villisikojen kaatamiseen

Teemat
11.8.2026 8.00

Esteetön luontotapahtuma Honkiniemessä

Uutiset
13.8.2026 13.04

ABC Ähtärin mittarikenttä uudistuu

Uutiset
6.8.2026 13.35

Verenluo­vu­tuksesta apua ja hyvää mieltä

Uutiset
12.8.2026 10.23

Metsäreiteille rentoutumaan, virkistymään ja havainnoimaan

Uutiset
11.8.2026 15.27

Päivän tähtinä eläimet

Uutiset
9.8.2026 15.22

EJ-Tarhojen uudet kasvihuoneet valmistumassa

Teemat
9.8.2026 7.57

Henna Kuoppalalle hirvenjuoksun SM-kultaa

Teemat
11.8.2026 8.00

Esteetön luontotapahtuma Honkiniemessä

Teemat
25.11.2025 14.32

Huutoniemi Miss World Finland voittoon

Teemat
13.8.2026 7.02

Niko Antila tarkin Ähtärin piekkarikisoissa

Pääkirjoitus
12.8.2026 17.34

Rankkaa sateen ropinaa

Uutiset
23.7.2026 12.34

Nuori nainen menehtyi Soinissa

Uutiset
20.7.2026 18.38

Kolunsaran suku koolla Soinin yhtenäiskoululla

Uutiset
6.8.2026 13.35

Verenluo­vu­tuksesta apua ja hyvää mieltä

Uutiset
4.8.2026 11.10

Ähtäri ei myy matkailuyhtiötään – matkailun koordinoinnin jatkoa selvitetään syksyn aikana

Uutiset
24.7.2026 14.30

Ikiliikkujat ja yhdistykset valloittivat Ähtärin torialueen

Uutiset
14.7.2026 14.18

Suninsalmi Soi juhlii 10-vuotista taivaltaan

– Lähimusiikin ystävät kohtaavat Lehtimäellä

Uutiset
21.7.2026 18.00

Fifth Flavour kansainvälisen kilpailun voittajaksi

Uutiset
29.7.2026 7.52

Lomalaiset ja paikalliset löysivät eläinpuiston kesän

Uutiset
20.7.2026 11.54

Kuisma Kujala ensimmäinen lehtimäkeläinen LC piirikuvernööri

Uutiset
16.7.2026 17.00

Adalmiinan helmi kiehtoi lapsia Kultaisella korilla

Näytä lisää