Sirpa Teerimäki
Astuessa sisään entisen antikvariaatti Feliksin ovesta Ähtärissä, näkymä pysähdyttää. Tila on saanut uuden ilmeen ja nostaa pintaan nostalgisia tunteita. Kirkkaat värit vievät vuosikymmenien taakse ja pienet yksityiskohdat houkuttelevat kurkistamaan niitä lähemmin. Katseltavaa riittää.
Pop up Vintagekahvila Vanha Rouva on kahden samanhenkisen, vintagea arvostavan, Tarja Niskalan ja Miikka Koskisen yhteinen hanke. Aika on kulunut remonttia tehdessä ja tiloja sisustaessa.
Yhteensä 12 kertaa kesän ja syksyn aikana auki oleva kahvila tarjoaa arkeen hetken hengähdystä kahvikupposen tai keiton äärellä, istahtamisen vinyylimusiikin äärelle, kavereiden keskisiä pelihetkiä tai vai oleskelua. Lapsille on oma leikkinurkkaus. Suunnitelmissa on myös pienimuotoista livemusiikkia.
–Haluamme ilahduttaa tällä ähtäriläisiä, Tarja toteaa. Ensimmäisen kerran Vanha Rouva avaa ovensa vappuna.
Yhteinen haave todeksi
Yhteistyötä monin tavoin vuosien varrella tehneet Tarja ja Miikka yhdistivät vahvuutensa uuden asian äärelle. Tarjalla on pitkä kokemus kahvila- sekä pitopalvelutoiminnasta, Miikka puolestaan tuntee musiikin ja harrasteajoneuvot.
– Kaikki sai alkunsa siitä, että molempien nurkissa on kaikenlaista vintagetavaraa. Jo vuosia on ollut ajatus, että olisi mahtavaa sisustaa niillä ja saada johonkin esille, Miikka kertoo. Puhelinsoitto Tarjalle yhdisti molempien toiveen. Siitä se sitten lähti, ajatuksen jalostaminen teoiksi. Kahvilan nimen keksi Tarja.
Yhteisen hankkeen alkaessa ja tilojen löytyessä kuin sattumalta, hanketta kuvaa parhaiten se, että kahvilaa on rakennettu sydämellä. Tehty työ on tuonut hyviä fiiliksiä talven ja kevään aikana.
– Paikassa kiehtoo sen historia. Täällä on ollut kuulemma jopa putka alakerrassa, Miikka kertoo. Tarja lisää poliisiaseman olleen aikanaan talon päädyssä. Uuden ulkoasun saaneessa tilassa on ollut monenlaista toimintaa ennen antikvariaattia, muun muassa vaateliike.
– Olisi mukava kuulla mitä kaikkea täällä on ollut. Tuossa kadullakin on ollut erilaisia liikkeitä.
Omat huoneet
Tilat pitävät sisällään varsinaisen kahvilatilan lisäksi kaksi huonetta, jotka Tarja ja Miikka ovat itselleen sisustaneet. Tarjan huone on nimeltään Oranssi unelma, Miikkan kantaa nimeä Vihreä haave. Kuten arvata sopii, huoneiden nimet kertovat niiden värimaailmasta. Myös ne ovat kahvittelijoiden käytössä.
Tarjalle rakkailta aiheita ovat mm. Olavi Virta ja Topi Sorsakoski, Miikkalle Badding, vanhat huoltoasemat, kauppa-autot ja maitolaiturit.
– Musaharrastukseni kautta on täällä vintagemusakampetta radioista lähtien. Ne ovat hyviä sisustuskamoja, Miikka huomauttaa.
Tarjan huoneesta löytyvät muun muassa hänen ensimmäinen ASA-merkkinen televisionsa vuodelta 1972 sekä 70-luvulta rakas Marimekkohaalari.
– Jostain syystä se ei mahdu päälle, mutta halusin sen tänne esille, Tarja nauraa.
Sisustus on iloinen kattaus molempien kotoa tuoduista tavaroista. Ihmiset ovat olleet kahvilan perustaneiden mukaan mahtavasti mukana paikan rakentumisesta. Näytille on saatu esimerkiksi astiasto ja muuta vanhaa tavaraa. Se lämmittää mieltä. .
– Molempien nurkissa on vintagetavaraa ja vuosia ollut ajatus saada niitä esille johonkin.
Remonttia ei ole tehty suurella rahalla ja kahvilanpitäjät antavat kiitoksen ymmärtäväiselle, hanketta tukeneelle vuokraisännälle.
– Vaikka itsekin tykkään harrasterakentamisesta, on kuitenkin vähän rakentamiskokemusta. Tässä on ollut mahtava tiimi. Meillä on ollut yhdet vähän isommat maalaustalkoot ja molempien perheet messissä, kertoo Miikka. Ikähaitari oli kolmevuotiaasta mummoon ja pappaan.
-On tärkeää miten läheiset ovat tähän suhtautuneet, kitanneet ja maalanneet, Mikkaa kiittää ja toteaa tiloissa touhuamisen olleen tukea jaksamiselle – ”henkireikä”.
