JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Kelirikkokausi alkamassa soratiestöllä

Syksyn märät olosuhteet ja talven syvä routa tekevät tästä keväästä kokonaisuutena haastavan. Kelirikon vaikutukset voivat näkyä pitkälle kevääseen. Kuva pintakelirikosta maantie 17684 Alajoentiellä Lapualla.

Syksyn märät olosuhteet ja talven syvä routa tekevät tästä keväästä kokonaisuutena haastavan. Kelirikon vaikutukset voivat näkyä pitkälle kevääseen. Kuva pintakelirikosta maantie 17684 Alajoentiellä Lapualla.

Kuvituskuva/elinvoimakeskus

Leu­to maa­lis­kuun al­ku on su­lat­ta­nut lu­mia ja maan­tei­den pin­to­ja poh­ja­lais­maa­kun­nis­sa. So­ra­teil­lä on ha­vait­ta­vis­sa al­ka­vaa pin­ta­ke­li­rik­koa eri­tyi­ses­ti pel­to­au­keil­la. Pin­ta­ke­li­ri­kos­sa so­ra­tien pin­ta­ker­ros me­net­tää kan­ta­vuu­ten­sa ja voi pa­him­mil­laan vel­liin­tyä, mikä vai­keut­taa lii­ken­nöin­tiä. Hai­tal­li­sem­paa run­ko­ke­li­rik­koa voi esiin­tyä myö­hem­min ke­vään ede­tes­sä.

Syk­syn mä­rät olo­suh­teet ja tal­ven syvä rou­ta te­ke­vät Ete­lä-Poh­jan­maan elin­voi­ma­kes­kuk­sen mu­kaan täs­tä ke­vääs­tä ko­ko­nai­suu­te­na haas­ta­van. Ke­li­ri­kon vai­ku­tuk­set voi­vat nä­kyä pit­käl­le ke­vää­seen. Tien­käyt­tä­jän on hyvä tie­dos­taa, et­tä ke­li­rik­ko­ai­ka­na so­ra­teil­lä ylei­set pin­ta­kun­toon liit­ty­vät laa­tu­vaa­ti­muk­set ei­vät ole voi­mas­sa. Peh­me­ät koh­dat, sy­vät urat ja no­pe­as­ti muut­tu­vat olo­suh­teet voi­vat yl­lät­tää, jo­ten ajo­no­peut­ta on syy­tä alen­taa.

Hoitotoi­men­piteitä olosuhteiden salliessa

Maan­tei­den hoi­tou­ra­kois­sa teh­dään toi­men­pi­tei­tä pin­ta­ke­li­rik­koi­sil­la osuuk­sil­la, jot­ta tiet py­sy­vät lii­ken­nöi­tä­vi­nä. Näi­tä ovat esi­mer­kik­si murs­keen li­sää­mi­nen ja tien pin­nan muo­toi­lu ja la­naus. Toi­men­pi­tei­tä voi ol­la haas­ta­va suo­rit­taa, jos tie on lii­an peh­meä ja ve­ti­nen.

Lä­hi­päi­vien sää ei näy­tä tuo­van hel­po­tus­ta ti­lan­tee­seen. Au­rin­koi­set ja tuu­li­set säät sekä yö­pak­ka­set no­peut­tai­si­vat tien pin­nan kui­vu­mis­ta ja vä­hen­täi­si­vät pin­ta­ke­li­ri­kon syn­tyä sekä ly­hen­täi­si­vät sen kes­toa. Sa­teet puo­les­taan voi­vat hei­ken­tää tei­den pin­ta­kun­toa no­pe­as­ti­kin. 

Osal­le so­ra­tei­tä on ase­tet­tu ke­li­ri­kos­ta va­roit­ta­via lii­ken­ne­merk­ke­jä. Ne vies­ti­vät tien­käyt­tä­jäl­le mah­dol­li­sis­ta rou­ti­mi­ses­ta joh­tu­vis­ta epä­ta­sai­sis­ta koh­dis­ta, hei­tois­ta sekä tien pin­nan lie­juun­tu­mi­ses­ta.

Jos ras­kai­ta kul­je­tuk­sia on vält­tä­mä­tön­tä suo­rit­taa ke­li­rik­ko­ai­ka­na, ne kan­nat­taa ajoit­taa ajan­koh­taan, jol­loin tien­pin­ta on jääs­sä. Näin väl­te­tään ras­kai­den ajo­neu­vo­jen ai­heut­ta­mat li­sä­vau­ri­ot.

Han­ka­las­sa ke­li­rik­ko­ti­lan­tees­sa vii­mei­nen kei­no on aset­taa tiel­le pai­no­ra­joi­tus, jol­la eh­käis­tään suu­rem­pien vau­ri­oi­den syn­ty­mis­tä ja var­mis­te­taan tien lii­ken­nöi­tä­vyys. Useim­mi­ten ra­joi­tuk­ses­sa ajo­neu­von suu­rin sal­lit­tu mas­sa on 12 ton­nia. 

La­pu­al­le tiel­le 17684 Van­ha La­pu­an­tie/Ala­jo­en­tie ja Teu­val­le tiel­le 17122 Vii­tin­tie on ase­tet­tu pai­no­ra­joi­tus. Pai­no­ra­joi­tus on voi­mas­sa tie­o­suuk­sil­la tois­tai­sek­si. (ti­lan­ne 13.3.2026)

Pai­no­ra­joi­te­tuil­la teil­lä sal­li­taan kui­ten­kin joi­ta­kin ra­joi­tus­ten ylit­tä­viä lii­ken­nöin­te­jä, ku­ten hä­ly­tys- ja tien­pi­to­a­jo­neu­vot, reit­ti­lii­ken­teen lin­ja-au­tot, elin­tar­vi­ke­tuo­tan­non kul­je­tuk­set, ta­lous­jät­tei­den kul­je­tuk­set, ener­gi­a­huol­lon kul­je­tuk­set, myy­mä­lä­au­to­lii­ken­ne sekä kaup­po­jen päi­vit­täis­ta­va­ra­kul­je­tuk­set. Ke­li­rik­ko­a­jan mak­sul­li­sen poik­keus­lu­van voi ha­kea pai­kal­li­ses­ta elin­voi­ma­kes­kuk­ses­ta.

Lii­ken­net­tä vaa­ran­ta­vis­ta on­gel­mis­ta voi il­moit­taa Tie­lii­ken­ne­kes­kuk­sen Tien­käyt­tä­jän lin­jal­le, nu­me­roon 0200 2100 (24/7).

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
3.9.2026 7.48

Joulun Lapsi -keräys käyntiin Soinissa

Uutiset
25.8.2025 17.57

Nuoriso- ja kulttuu­ri­pal­kinnot jaettiin Ylävesien yössä

Uutiset
6.9.2026 8.00

Uusi rokotuspalvelu toimii apteekin tiloissa

Uutiset
6.9.2026 13.39

Etappi karsii ekopisteitään

Teemat
13.10.2025 11.00

Hevoskerho mahdollistaa harrastukseen tutustumisen

Uutiset
25.5.2026 12.46

Kurkkaa kirkkoon historian kautta

Uutiset
1.9.2026 19.15

Loimu tarjoaa yhdessäoloa ja tekemistä

Uutiset
9.12.2025 11.56

Terhon joulujuttuja kuultiin Lehtimäen seurakuntakodilla

Uutiset
23.10.2025 19.30

Legendaarista Club B52:sta herätellään henkiin uuden yhdistyksen voimin

Uutiset
5.9.2026 7.30

Honkiniemi tarjosi upeat puitteet esteettömälle luonto­ta­pah­tumalle

Teemat
31.8.2026 11.57

Elli Lehtoranta siirtyi toiselle sataluvulle – Parasta tavallinen tasainen elämä

Uutiset
3.9.2026 7.48

Joulun Lapsi -keräys käyntiin Soinissa

Uutiset
1.9.2026 19.15

Loimu tarjoaa yhdessäoloa ja tekemistä

Teemat
2.9.2026 7.38

Arpaisten patikka kutsuu luontoon

Teemat
1.9.2026 9.14

Motoristikirkko Kultaisella korilla

Teemat
1.9.2026 13.00

Pesäpallokausi päättyi palkitsemisiin Mustikkavuorella

Uutiset
1.9.2026 14.45

Töysän apteekin lääkevalmistus pelastettava - lääkevalmistuksen keskittäminen estettävä

Uutiset
2.9.2026 13.02

Kalastuksen saloihin tutustuttiin

Ostolanhovin rannassa

Teemat
31.8.2026 17.48

Bocciaturnaus aurinkoisessa kesäillassa

Uutiset
1.9.2026 9.34

Tilavuokraus hyvinvointialueen tarkastelussa

Teemat
19.8.2026 7.15

Senioriopettajat oppilaiden ilona Otson yhtenäiskoululla

Teemat
31.8.2026 11.57

Elli Lehtoranta siirtyi toiselle sataluvulle – Parasta tavallinen tasainen elämä

Uutiset
3.9.2026 7.48

Joulun Lapsi -keräys käyntiin Soinissa

Uutiset
13.8.2026 13.04

ABC Ähtärin mittarikenttä uudistuu

Uutiset
17.8.2026 19.00

Kiertävä lääkäriasema Ähtäriin

Uutiset
24.8.2026 15.14

Ähtäristä löytyy osaamista ja vahvaa yhteisöllisyyttä

Uutiset
1.9.2026 19.15

Loimu tarjoaa yhdessäoloa ja tekemistä

Uutiset
28.8.2026 8.00

Ähtärin Hauinniemellä soi Vaasan marssi

Uutiset
12.8.2026 10.23

Metsäreiteille rentoutumaan, virkistymään ja havainnoimaan

Uutiset
20.1.2026 19.02

Lehtimäeltä Egotrippi -yhtyeen basistiksi

Näytä lisää