JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Humanoidirobotti herättää ihastusta kampuksella

Sir­pa Tee­ri­mä­ki

Ro­bot­ti­seik­kai­lu Se­dun kam­puk­sel­la tar­jo­si vir­kis­tä­vän tie­to­pa­ke­tin sii­tä mitä kaik­kea tek­no­lo­gia voi­kaan mah­dol­lis­taa. Mo­nen suo­si­kik­si nou­si KET­KO-hank­keen vii­mei­nen in­ves­toin­ti, in­hi­mil­li­sen oloi­nen hu­ma­noi­di­ro­bot­ti.

Ro­bot­ti­seik­kai­lus­sa oli mu­ka­na kym­me­nen jouk­ku­et­ta, jois­ta kah­dek­san ylä­kou­luis­ta ja kak­si lu­ki­ol­ta. Kol­men-nel­jän hen­ki­lön jouk­ku­ei­den seik­kai­lu si­säl­si seit­se­män suo­ri­tus­pis­tet­tä sekä kol­me vä­li­ai­ka­pis­tet­tä. Mat­ka eri puo­lil­la kam­pus­ta al­koi kap­pa­leen siir­rol­la yh­teis­työ­ro­bo­til­la jat­ku­en kir­jai­men piir­tä­mi­seen te­ol­li­suus­ro­bo­til­la. Mui­ta pis­tei­tä oli­vat muun mu­as­sa pa­ko­pe­li im­mer­sii­vi­ses­sä ti­las­sa ja kap­pa­leen 3D-skan­naus.

Soi­nin yh­te­näis­kou­lun jouk­ku­ees­sa seik­kail­leet Nooa Kei­sa­la, Sa­mu­el Aho, Tatu Pe­rä­lam­pi ja Ali Vä­hä­soi­ni pi­ti­vät päi­vää mu­ka­va­na. Sedu kiin­nos­ti muu­toin­kin kuin seik­kai­lu­mie­les­sä ja yh­dek­säs­luok­ka­lai­nen Nooa ker­toi ha­ke­neen­sa opis­ke­le­maan kam­puk­sen me­tal­li­a­lal­le.

 Monitaitoinen robotti

 Päi­vää en­nen kam­puk­sel­la jär­jes­tet­tä­vää seik­kai­lu­ta­pah­tu­maa ”uu­teen ko­tiin­sa” saa­pu­nut hu­ma­noi­di­ro­bot­ti he­rät­ti an­sait­tua kiin­nos­tus­ta.

– Hän on ky­vy­käs, mut­ta ujo. Muut­ti ei­len kam­puk­sel­le, ker­toi ky­sei­ses­sä pis­tees­sä ki­sai­li­jat vas­taa­not­ta­nut kou­lu­tus­vas­taa­va, opet­ta­ja Heli Karp­pi­nen to­de­ten ro­bo­tin ole­van vie­lä vail­la ni­meä.

Karp­pi­sen mu­kaan ro­bo­til­la on val­miu­det op­pia niin pal­jon kuin sil­le ope­te­taan. Hu­ma­noi­di­ro­bot­ti pys­tyy esi­mer­kik­si pu­hu­maan ja vas­taa­maan, pi­tä­mään vaik­ka­pa tau­ko­lii­kun­taa, tie­to­vi­saa ja ker­to­maan mitä kam­puk­sel­la syö­dään tä­nään. Se voi myös oh­ja­ta saa­pu­vat vie­raat oi­ke­aan paik­kaan.

Hu­ma­noi­di­ro­bot­ti­pis­tees­sä ky­sy­myk­set koh­dis­tui­vat sen ul­ko­nä­köön ja toi­min­ta­ky­kyyn. Vas­tuk­sis­sa sel­vi­si, et­tä pai­noa Unit­reen val­mis­ta­mal­la ”ro­bol­la” on 35 ki­loa, pi­tuut­ta 132 sent­tiä ja toi­min­not mah­dol­lis­ta­val­la akul­la kes­toa kak­si tun­tia. Ro­bot­ti pys­tyy nos­ta­maan 2–3 ki­lon pai­non ja sen mak­si­mi­no­peus on seit­se­män ki­lo­met­riä tun­nis­sa.

 Innostava kokemus

 Jo­kai­ses­ta hy­väk­sy­tyk­si suo­ri­te­tus­ta pis­tees­tä jouk­kue sai pal­kin­nok­si ro­bo­tin osan eli ki­san lo­puk­si koos­sa oli­vat kaik­ki osat ja niis­tä koot­tu mu­kaan otet­ta­va pik­ku­ro­bot­ti. Ko­koon­nut­ta­es­sa päi­vän päät­teek­si yh­tei­seen ti­laan, oli osal­la pik­ku­ro­bo­teis­ta pu­nai­nen pää­o­sa, joka ker­toi yh­den teh­tä­vän epä­on­nis­tu­mi­ses­ta. Se ei kui­ten­kaan ke­tään suu­rem­min har­mit­ta­nut. Nuo­ril­ta saa­dun pa­laut­teen pe­rus­teel­la päi­vän an­ti oli sel­väs­ti on­nis­tu­nut ja in­nos­ta­va.

Päät­ty­vän KET­KO-hank­keen pro­jek­ti­koor­di­naat­to­ri Mau­ra Hai­mo­lan tar­kas­te­le­mis­sa pa­laut­teis­sa pa­ras­ta osal­lis­tu­jien mie­les­tä oli­vat muun mu­as­sa toi­min­nal­li­set ras­tit ja teh­tä­vät, jois­sa sai it­se ko­keil­la ja teh­dä. Kii­tos­ta sai myös im­mer­sii­vi­nen tila, ro­bot­tien konk­reet­ti­nen käyt­tö ja yh­des­sä te­ke­mi­nen ka­ve­rien kans­sa.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
21.9.2026 13.47

Keskustan Etelä-Pohjanmaan piiri jalkautui maakuntiin

Teemat
8.3.2026 7.25

Lähetystyöntekijä Mirja Yrjölä vierailee Ähtärissä

Teemat
21.9.2026 10.14

Ähtärissä 22 mestari­pyö­räilijää

Uutiset
18.9.2026 12.00

Hennan unelmatyö löytyi eläinpuistosta

Uutiset
21.9.2026 8.00

Kulttuuripankki tekee tekijät näkyviksi

Teemat
18.9.2026 7.41

Seurakun­ta­kes­kuksen mittava remontti valmis Ähtärissä

Uutiset
19.9.2026 15.00

Hannu Ignatius kokosi unohtumattomia kohtaamisia kansien sisään-

Muistojen kirja Topi Sorsakoskesta

Uutiset
21.9.2026 15.01

Hankkeilla uusia ratkaisuja

Uutiset
20.9.2026 7.42

Vaatepankin aarteita entisellä kunnantalolla Lehtimäellä

Teemat
21.9.2026 17.25

Kirkollisvero ennallaan

Teemat
18.9.2026 7.41

Seurakun­ta­kes­kuksen mittava remontti valmis Ähtärissä

Uutiset
9.9.2026 10.32

Ihonhoidon kulmakivinä puhdistus, kosteutus ja aurinkosuoja

Uutiset
18.9.2026 12.00

Hennan unelmatyö löytyi eläinpuistosta

Teemat
8.3.2026 7.25

Lähetystyöntekijä Mirja Yrjölä vierailee Ähtärissä

Uutiset
15.9.2026 7.20

Markkinahumua Ähtärin MesiZoossa

Uutiset
14.9.2026 15.26

120 vuotta sosiali­de­mok­ratiaa Pohjanmaalla -kiertue pysähtyi Ähtärissä

Teemat
17.9.2026 18.58

Seurakuntavaalien ehdokasasettelu päättynyt

Teemat
14.9.2026 9.29

Arpaisten patikassa paljon ensikertalaisia - Syksyisestä luonnosta nautti yli 200 liikkujaa

Uutiset
15.9.2026 14.54

Aluehallitus päätti rakennus­hank­keista

Teemat
11.9.2026 7.22

Koko kansan puskaradio Peränteen kylätalolle

Teemat
31.8.2026 11.57

Elli Lehtoranta siirtyi toiselle sataluvulle – Parasta tavallinen tasainen elämä

Uutiset
8.9.2026 10.21

Lehtimäen apteekki muuttaa uusiin toimitiloihin lokakuussa

Uutiset
3.9.2026 7.48

Joulun Lapsi -keräys käyntiin Soinissa

Uutiset
7.9.2026 10.10

Kuntayhtymä Kymppi jalkautunut kuntiin ja yrityksiin

Teemat
18.9.2026 7.41

Seurakun­ta­kes­kuksen mittava remontti valmis Ähtärissä

Uutiset
9.9.2026 10.32

Ihonhoidon kulmakivinä puhdistus, kosteutus ja aurinkosuoja

Uutiset
1.9.2026 19.15

Loimu tarjoaa yhdessäoloa ja tekemistä

Uutiset
24.8.2026 15.14

Ähtäristä löytyy osaamista ja vahvaa yhteisöllisyyttä

Uutiset
28.8.2026 8.00

Ähtärin Hauinniemellä soi Vaasan marssi

Uutiset
25.8.2026 12.44

Suomenselän Samoilijat juhlivat viisikymppisiä luonnon keskellä

Näytä lisää