JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Helle lisännyt sinile­vä­ha­vaintoja myös Ähtärinjärvellä

Niina Hyttinen Etelä-Pohjanmaan ELY-keskus

Vii­kol­la 29 si­ni­le­vä­ha­vain­not ovat li­sään­ty­neet Ete­lä-Poh­jan­maan ELY-kes­kuk­sen alu­eel­la. Vuo­den 1998–2024 jär­vi-me­ri­wi­kiin mer­kat­tu­jen si­ni­le­vä­e­siin­ty­mien kes­ki­ar­voon ver­rat­tu­na si­ni­le­vää on täl­lä het­kel­lä run­saam­min niin si­sä­ve­sil­lä kuin me­ri­a­lu­eil­la­kin. Tie­dot­teen mu­kaan si­ni­le­vä­seu­ran­taan kuu­lu­vil­la ha­vain­to­pai­koil­la on tä­hän men­nes­sä teh­ty ha­vain­to­ja vä­häi­ses­ti vii­le­än, epä­va­kai­sen ja tuu­li­sen sään vuok­si.

Si­sä­ve­si­a­lu­eil­la val­ta­kun­nal­li­sil­la ha­vain­to­pis­teil­lä hie­man si­ni­le­vää on ha­vait­tu Pur­mo­jär­vel­lä Kau­ha­val­la, kol­mel­la eri ha­vain­to­pis­teel­lä Äh­tä­rin­jär­ves­sä (Äh­tä­rin­sal­mi, Ala­jär­vi, Äh­tä­rin­ran­nan kou­lu) ja li­säk­si kah­del­la ha­vain­to­pis­teel­lä Ala­jär­vel­lä (Hois­kon ui­ma­paik­ka sekä Pynt­tä­rin­nie­mi).

Kan­sa­lais­ha­vain­to­ja on teh­ty use­am­pi Lap­pa­jär­vel­lä ku­lu­neen vii­kon ai­ka­na, ja jär­vel­lä on ha­vait­tu run­saas­ti si­ni­le­vää. Myös Äh­tä­rin­jär­vel­lä on teh­ty kan­sa­lais­ha­vain­to­ja run­sais­ta si­ni­le­vä­e­siin­ty­mis­tä. Li­säk­si kan­sa­lais­ha­vain­to­ja pie­nes­tä mää­räs­tä si­ni­le­vää on teh­ty Ka­la­jais­jär­vel­lä Il­ma­jo­el­la sekä Ku­ri­kas­sa Pit­kä­mön te­ko­jär­vel­lä.

Ran­nik­ko­ve­sil­lä si­ni­le­vä­ha­vain­not ovat ol­leet vä­häi­sem­piä kuin si­sä­ve­sil­lä.

Nous­sei­den läm­pö­ti­lo­jen myö­tä myös jär­vien pin­ta­ve­den läm­pö­ti­lat alu­eel­la ovat nous­seet, esi­mer­kik­si Lap­pa­jär­vel­lä 20,1 °C. Myös me­ri­a­lu­eel­la pin­ta­ve­det ovat läm­men­neet, muun mu­as­sa Vöy­ris­sä ve­den läm­pö­ti­lak­si on mi­tat­tu 19 °C.

Esiintyminen usein paikallista

Si­ni­le­vien esiin­ty­mi­nen on usein pai­kal­lis­ta ja si­ni­le­vää voi esiin­tyä myös muil­la kuin yl­lä mai­ni­tuil­la alu­eil­la. Si­nie­vä­seu­ran­nan ha­vain­not ker­to­vat ti­lan­tees­ta ha­vain­to­pai­kal­la ai­no­as­taan ky­sei­se­nä ajan­koh­ta­na ja ti­lan­ne voi vaih­del­la no­pe­as­ti sää­o­lo­suh­tei­den muut­tu­es­sa.

Si­ni­le­vät viih­ty­vät eri­tyi­ses­ti ra­vin­teik­kais­sa ja läm­pi­mis­sä ve­sis­sä. Tyy­ni, au­rin­koi­nen ja läm­min sää saa­vat si­ni­le­vä­ku­kin­nat run­sas­tu­maan ja nou­se­maan ve­si­pat­saas­ta ve­den­pin­taan. Li­säk­si run­sai­den sa­tei­den myö­tä ve­sis­töi­hin va­lu­vat ra­vin­teet luo­vat le­vil­le otol­li­set li­sään­ty­mi­so­lo­suh­teet. Vä­häi­nen si­ni­le­vä­mää­rä esiin­tyy ve­des­sä vi­her­tä­vi­nä tai kel­ler­tä­vi­nä hiuk­ka­si­na ja ran­nal­le ajau­tu­es­saan se saat­taa muo­dos­taa ka­pei­ta le­vä­rai­to­ja. Run­sai­na mää­ri­nä si­ni­le­vää muo­dos­tuu tyy­nel­lä il­mal­la ve­teen vi­her­tä­vik­si tai kel­ler­tä­vik­si le­vä­lau­toik­si ja sitä ka­sau­tuu myös ran­noil­le. Tuu­li­nen sää voi vai­keut­taa si­ni­le­vän ha­vait­se­mis­ta, kos­ka tuu­li saa si­ni­le­vä­lau­tat ha­jo­a­maan ve­den­pin­nal­ta ja se­koit­tu­maan ve­den se­kaan. Kun si­ni­le­vä­e­siin­ty­mä on erit­täin run­sas, se saat­taa muis­tut­taa pak­sua maa­lia tai her­ne­rok­kaa.

En­nen ve­teen kas­tau­tu­mis­ta tai sen käyt­töä on hyvä tark­kail­la vet­tä mah­dol­lis­ten le­vä­e­siin­ty­mien va­ral­ta. Jos ve­des­sä nä­kyy si­ni­le­vää, ui­mis­ta ja ve­den käyt­töä sau­na- ja ta­lous­ve­te­nä on syy­tä vält­tää.

Ajan­koh­tai­set tie­dot le­vä­ti­lan­tees­ta löy­ty­vät Jär­vi-me­ri­wi­kis­tä (www.jar­vi­wi­ki.fi), jon­ne myös kan­sa­lai­set voi­vat tal­len­taa omia ha­vain­to­jaan. Ha­vain­to­lä­het­ti-so­vel­luk­sel­la ha­vain­non tal­len­ta­mi­nen on­nis­tuu hel­pos­ti myös pu­he­li­mel­la. Si­ni­le­vä­ha­vain­nois­ta voi myös il­moit­taa Ete­lä-Poh­jan­maan ELY-kes­kuk­sen le­vä­seu­ran­ta­pu­he­li­men nu­me­roon 0295 027 990

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
2.7.2026 14.18

Huippuopetusta kesän aluekonventissa

Teemat
1.7.2026 8.10

Lajikar­ne­vaa­leilla – kavereita, harjoittelua ja kisaamista

Teemat
2.7.2026 8.00

Yhden illan sirkustaiteilija

Uutiset
30.6.2026 6.49

Pirtti 100 vuotta ja kylän historia kansien väliin

– Merkillinen Myllymäki

Teemat
2.7.2026 18.01

Merja Korpela ennätyksiin

Teemat
3.7.2026 8.00

Koskettavia tarinoita laulettuna

Uutiset
2.3.2026 8.02

Ränkiviikko viettää juhlavuottaan

Teemat
3.7.2026 12.27

Sari Haapaniemen värikylläinen taide puhuttelee

Uutiset
9.6.2026 13.42

Iiris Yli-Kaatiala Miss Suomi -semifinaaliin

Pääkirjoitus
1.7.2026 16.39

Ei unohdeta kyliä

Uutiset
30.6.2026 6.49

Pirtti 100 vuotta ja kylän historia kansien väliin

– Merkillinen Myllymäki

Teemat
1.7.2026 8.10

Lajikar­ne­vaa­leilla – kavereita, harjoittelua ja kisaamista

Uutiset
24.6.2026 8.48

Seinäjoen koulutus­kun­ta­yhtymä ja Ähtärin kaupunki selvittävät lukiokoulutuksen siirtoa Sedulle

Uutiset
28.6.2026 16.59

Ähtärinjärvelle uusi veneenlaskupaikka

Teemat
2.7.2026 14.18

Huippuopetusta kesän aluekonventissa

Uutiset
27.6.2026 8.00

Keräily kuin oman historian tallentamista

Teemat
27.6.2026 14.04

Motoristi-ilta torstaisin Suninsalmella

Uutiset
23.6.2026 17.14

Urkumusiikki hurmasi Akseli Koiviston jo pikkupoikana

Teemat
25.6.2026 17.40

Pirkanpohjan taidekeskuksessa kaksi näyttelyä

- Sinisessä talossa Elsin ja Toven matkassa

Uutiset
26.6.2026 15.00

Kesäsoinilaiset viettivät iltaa leppoisissa tunnelmissa

Uutiset
16.6.2026 12.45

Vammaisten asumisyksikkö Otsonlinnan tiloihin

Uutiset
24.6.2026 8.48

Seinäjoen koulutus­kun­ta­yhtymä ja Ähtärin kaupunki selvittävät lukiokoulutuksen siirtoa Sedulle

Uutiset
5.6.2026 8.56

Kuntajakoselvitys toimitetaan Ähtärin ja Alavuden välillä

Uutiset
21.6.2026 15.03

Eläinpuisto tuttu jo lapsuusvuosilta

Uutiset
16.6.2026 10.14

Arvioin­ti­me­nettely käynnistyy

Uutiset
30.6.2026 6.49

Pirtti 100 vuotta ja kylän historia kansien väliin

– Merkillinen Myllymäki

Uutiset
3.6.2026 12.09

Robokuljetukset alkavat tänään Ähtärissä

Teemat
1.7.2026 8.10

Lajikar­ne­vaa­leilla – kavereita, harjoittelua ja kisaamista

Uutiset
5.6.2026 8.00

X-Meal tuli takaisin Ähtäriin

Uutiset
1.6.2026 14.48

Loistatte kuin tähdet mahdollisuuksien avaruudessa

Näytä lisää