JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Ähtäri tekee ostotarjouksen Hotelli Mesikämmenestä

UN arkisto

Sir­pa Tee­ri­mä­ki

Äh­tä­rin kau­pun­gin­hal­li­tus päät­ti maa­nan­tai­na 19.1. ko­kouk­ses­saan yk­si­mie­li­ses­ti teh­dä Ho­tel­li Me­si­käm­men Oy:n kon­kurs­si­pe­säl­le yh­teen­sä 40 000 eu­ron tar­jouk­sen ho­tel­lin ra­ken­nuk­sis­ta ja eril­li­sen ir­tai­mis­to­lu­et­te­lon mu­kai­ses­ta ir­tai­mis­tos­ta. Tar­jous toi­mi­te­taan kon­kurs­si­pe­säl­le, joka päät­tää tar­jouk­sen hy­väk­sy­mi­ses­tä.

Kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen pää­tök­sen taus­ta­na toi­mi kau­pun­gin­val­tuus­ton 15.12.2025 ko­kouk­ses­saan te­ke­mä pää­tös mää­rä­ra­ho­jen va­raa­mi­ses­ta ho­tel­lin ra­ken­nuk­sen ja ir­tai­mis­ton hank­ki­mi­seen. Sa­mal­la kau­pun­gin­val­tuus­to val­tuut­ti kau­pun­gin­hal­li­tuk­sen te­ke­mään tar­jouk­sen kon­kurs­si­pe­säl­le ra­ken­nuk­sen ja ir­tai­mis­ton hank­ki­mi­sek­si.

Ho­tel­li­ra­ken­nuk­sen ma­joi­tu­so­saan ja pää­ra­ken­nuk­seen on kon­kurs­si­pe­sän toi­mes­ta tee­tet­ty kun­to­kar­toi­tus vuo­den 2025 mar­ras- ja jou­lu­kuus­sa. Kun­to­kar­toi­tuk­sen pe­rus­teel­la ho­tel­lin ra­ken­nuk­ses­sa on kor­jaus­tar­pei­ta. Mi­kä­li ra­ken­nuk­set siir­ty­vät kau­pun­gin omis­tuk­seen, teh­dään pää­tök­set mah­dol­li­sis­ta ra­ken­nus­ten kor­jaus­toi­men­pi­teis­tä erik­seen.

Kau­pun­ki ker­too tie­dot­tees­saan ho­tel­lin ra­ken­nus­ten os­ta­mi­sen pe­rus­tee­na ole­van sen, et­tä kau­pun­ki pyr­kii näin var­mis­ta­maan ra­ken­nus­ten ja ho­tel­li­a­lu­een ko­ko­nai­suu­den hal­lin­nan it­sel­lään.

Ho­tel­lil­le on kon­kurs­si­pe­sän toi­mes­ta yri­tet­ty löy­tää os­ta­jaa kon­kurs­si­me­net­te­lyn ai­ka­na, mut­ta neu­vot­te­lut ul­ko­puo­lis­ten os­ta­jien ovat päät­ty­neet tu­lok­set­to­ma­na. Kon­kurs­si­pe­sä on vas­tan­nut kon­kurs­si­me­net­te­lyn ajan ra­ken­nus­ten yl­lä­pi­dos­ta ja yl­lä­pi­to pe­sän toi­mes­ta päät­tyy, mi­kä­li pe­sän va­rat lop­pu­vat. Ra­ken­nuk­set si­jait­se­vat kau­pun­gin omis­ta­mal­la maa-alu­eel­la ja ho­tel­lin yh­tey­des­sä si­jait­see Äh­tä­rin kau­pun­gin omis­ta­ma kei­la­hal­li. Ho­tel­lin vä­lit­tö­mäs­sä lä­hei­syy­des­sä si­jait­see myös Äh­tä­rin kau­pun­gin omis­ta­ma, vuon­na 2024 avat­tu ui­ma­hal­li Lois­ke

Jos kon­kurs­si­pe­sä hy­väk­syy kau­pun­gin tar­jouk­sen ja ra­ken­nuk­set siir­ty­vät kau­pun­gin omis­tuk­seen, ryh­tyy kau­pun­ki suun­nit­te­le­maan ra­ken­nus­ten jat­ko­käyt­töä. Alus­ta­vis­sa kes­kus­te­luis­sa jat­ko­käy­tön osal­ta ovat nous­seet ra­ken­nus­ten myyn­nin edel­leen jat­ka­mi­nen ja uu­den os­ta­jan et­si­mi­nen, ti­lo­jen vuok­raa­mi­nen so­vel­tu­vaan käyt­töön tai osan ti­lois­ta ot­ta­mi­nen kau­pun­gin omaan käyt­töön. Myös ra­ken­nus­ten osit­tai­nen tai ko­ko­naan pur­ka­mi­nen voi tul­la ky­sy­myk­seen, mi­kä­li muu­ta käyt­tö­tar­koi­tus­ta ei löy­dy. Täl­lä het­kel­lä ra­ken­nuk­set ovat suo­jel­tu­ja, mut­ta suo­je­lun osit­tai­sen pur­ka­mi­sen asia on vi­reil­lä.

Kuva vaih­det­tu

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
9.2. 16:24

Yhteinen koti remontoitiin omin käsin

Lukijalta
15.2. 15:50

Ikäihmisten hoiva on laitettava kuntoon – nyt

Uutiset
14.2. 15:29

Etapin toimialueelle vahvistettiin uusi jätemaksutaksa

Teemat
15.2. 08:11

Talvilo­ma­tar­jonnasta löytyy menovinkkejä moneen makuun

Uutiset
14.2. 07:22

Tätä päivää on odotettu

Uutiset
23.10. 19:30

Legendaarista Club B52:sta herätellään henkiin uuden yhdistyksen voimin

Uutiset
11.2. 08:57

Aluevaltuusto hyväksyi palvelu­verk­ko­pää­tökset äänestysten jälkeen

Teemat
11.2. 12:09

Nättylälle sarjansa voitto

Uutiset
13.2. 07:39

Älä jätä kesätyön hakemista yhden kortin varaan

Uutiset
6.2. 15:12

Wanhojen tanssit lähestyvät – jännitystä ilmassa

Teemat
9.2. 16:24

Yhteinen koti remontoitiin omin käsin

Uutiset
11.2. 08:57

Aluevaltuusto hyväksyi palvelu­verk­ko­pää­tökset äänestysten jälkeen

Uutiset
6.2. 11:50

Ähtärin vanhusneuvostolta adressi Sote-keskuksen sijoittamisesta Ähtärin sairaalan yhteyteen

Lukijalta
10.2. 14:57

Ähtäri ähtäriläisille?!

Uutiset
10.2. 08:52

Heimo Pirttimäen muotokuva paikalleen valtuustosalin seinälle

Uutiset
12.2. 09:15

Hyvinvointialue myy Virkkulan – Pekonrannasta ei luovuta

Uutiset
10.2. 14:10

Ähtärin kaupunki vakavan prosessin äärellä

Uutiset
11.2. 12:45

Ulkoilu- ja keskus­te­lu­ka­ve­ruutta ikäihmisille

Uutiset
10.2. 07:21

Ajatusten vaihtoa ja runopohdintaa yhteisellä sävelellä

Uutiset
14.2. 07:22

Tätä päivää on odotettu

Uutiset
29.1. 19:30

Eläinpuiston uutta alkua rakennetaan kahden toimijan mallilla

Teemat
9.2. 16:24

Yhteinen koti remontoitiin omin käsin

Uutiset
6.2. 11:50

Ähtärin vanhusneuvostolta adressi Sote-keskuksen sijoittamisesta Ähtärin sairaalan yhteyteen

Uutiset
11.2. 08:57

Aluevaltuusto hyväksyi palvelu­verk­ko­pää­tökset äänestysten jälkeen

Uutiset
20.1. 19:02

Lehtimäeltä Egotrippi -yhtyeen basistiksi

Uutiset
2.2. 15:00

Ähtäri aloittaa kuntaja­ko­sel­vi­tyksen

Uutiset
27.1. 07:46

Lehtimäkeläinen CC/RC-bändi nauttii musiikista ja esiintymisestä

Teemat
3.2. 07:30

Myllymäen koulun välitunneilla on vauhdikasta menoa

Uutiset
2.2. 09:20

Alaikäiset takkiryöstäjinä Ähtärissä

Uutiset
4.2. 11:12

Hakkuut uhkaavat luonnonmetsiä Ähtärissä

Näytä lisää