Viime viikkoina olemme saaneet nauttia huikaisevan kauniista kevätpäivistä. Aurinko on kimmeltänyt hangilla ja vauhdittanut lumien sulamista. Lumi ei kuitenkaan huvennut niin paljoa, etteikö talvisista riemuista, kuten hiihtämisestä ja laskettelemisesta pystynyt nauttimaan.
Ja lisää lunta satoi tällä viikolla, pakkasten siivittämänä.
Aurinko tunnetusti saa energiamme ja mielialamme kohoamaan, arki tuntuu aivan erilaiselta kevätauringossa, kuin räntäsateessa. Samalla auringon pilkahdukset ovat lupaus lähestyvästä kesästä.
Vaikka olemmekin saaneet nauttia auringosta, on harmittavana haittana mukavalle ulkoilulle olleet vaarallisen liukkaat pihat ja ulkoilupolut. Vaikka hiekoituksesta huolehdittaisiinkin, niin tuntuu, kuin jää ”söisi” kaiken hiekoitusmurskeen saman tien.
Varovaisuutta siis tarvitaan. Pienetkin muksahdukset saattavat aiheuttaa ikäviä vammoja ympäri kehoa, ja päähän kohdistuessaan iskut ovat sitäkin vakavampia. Ja mitä enemmän ikää kertyy, sitä maltillisemmin liukkailla on kuljettava.
Liukkaiden kulkuväylien ei kuitenkaan pitäisi olla este liikunnasta ja keväisestä säästä nauttimiselle.
Kenkiin asennettavat nastat tai kävelysauvat ja potkukelkka, ovat erinomaisia apureita jäisellä matkalla. Turvallisuuteen kannattaa panostaa, että voi nauttia keväästä jatkossakin täysin siemauksin.
Elina Suosalo