JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Kristittyjen ykseys

Vuo­sia sit­ten, sil­loi­ses­sa Je­ru­sa­le­min ko­dis­sam­me, meil­lä ko­koon­tui opis­ke­li­joi­den kan­sain­vä­li­nen raa­mat­tu­pii­ri. Osa­not­ta­jat tu­li­vat eri puo­lil­ta maa­il­maa ja eri­lai­sis­ta taus­tois­ta. Lu­te­ri­lais­ten li­säk­si pai­kal­la oli pres­by­tee­riä, ka­to­li­lais­ta, hel­lun­tai­lais­ta, bap­tis­tia ja muu­ta­maa muu­ta tun­nus­tus­kun­taa edus­ta­vaa opis­ke­li­jaa. Kris­tit­ty­jen li­säk­si pari juu­ta­lais­ta ja pari mor­mo­ni­o­pis­ke­li­jaa liit­tyi usein jouk­koom­me.

Täs­sä pii­ris­sä to­teu­tui pa­la­nen en­si lau­an­tain tee­mas­ta. Sil­loin on kris­tit­ty­jen yk­sey­den ru­kous­päi­vä. Päi­vän taus­tal­la on Jee­suk­sen ru­kous, jos­sa hän pyy­tää, et­tä hä­nen oman­sa oli­si­vat yh­tä. Ru­kouk­sen jäl­keen me olem­me ha­jaan­tu­neet tu­han­sik­si eri ryh­mik­si. Joi­den­kin ryh­mien vä­lil­lä suh­teet ovat hy­vät, kun taas tois­ten vä­lil­lä ei vält­tä­mät­tä puo­lin ei­kä toi­sin tun­nus­te­ta tois­ta kris­ti­tyk­si.

Usein eri seu­ra­kun­nis­ta tu­le­vien kris­tit­ty­jen ko­koon­tu­es­sa yh­teen py­sy­tään ai­heis­sa, jois­ta ol­laan sa­maa miel­tä. Eri­mie­li­syyk­sis­tä vai­e­taan rii­to­jen pe­los­sa. Ja jos eri­mie­li­syy­den seu­rauk­se­na on rii­ta, se on vii­saut­ta. Täl­löin kes­kus­te­lu­nai­heet kui­ten­kin ra­joit­tu­vat ka­pe­al­le alu­eel­le.

Mei­dän ryh­mäm­me toi­mi päin­vas­toin. Se ei ol­lut tun­nus­tuk­se­ton ryh­mä, vaan mo­ni­tun­nus­tuk­sel­li­nen. Jo­kai­nen sai avoi­mes­ti tuo­da oman tun­nus­tus­kun­tan­sa ja nä­ke­myk­sen­sä yh­tei­seen pöy­tään. Kah­te­na sään­tö­nä oli­vat kuun­te­le­mi­nen ja kun­ni­oit­ta­mi­nen. En­sin piti kuun­nel­la lop­puun. Sen jäl­keen oma kä­si­tys tuli esit­tää louk­kaa­mat­ta tois­ta – joka puo­les­taan kuun­te­li.

Ryh­mäs­tä riip­pui, oli­ko kes­kus­te­lu­nai­he koko po­ru­kal­le ai­heel­li­nen vai jat­ket­tiin­ko muu­ta­man kom­men­tin jäl­keen eteen­päin. Sii­nä­kin oli opet­te­le­mis­ta, kuin­ka yh­del­le kes­kei­nen ky­sy­mys oli toi­sel­le si­vu­juon­ne us­kon ko­ko­nai­suu­des­sa. Jo­kai­sel­le tuli vas­taan uu­sia ky­sy­myk­siä, joi­ta ei ol­lut kos­kaan ai­kai­sem­min ol­lut ai­het­ta miet­ti­ä­kään. Tämä oli haas­ta­vaa, mut­ta ri­kas­ta ai­kaa.

Jo­tain täl­lais­ta ajat­te­len kris­tit­ty­jen yk­sey­des­tä. Kris­ti­nus­kon uloim­mat ra­jat on koot­tu us­kon­tun­nus­tus­ten lau­sei­siin. Nii­den si­sä­puo­lel­la ol­laan mo­nes­ta eri miel­tä, mut­ta sa­mal­la voi­daan tun­nus­taa toi­sen ole­van Jee­suk­sen seu­raa­ja. Yk­si­tyis­koh­tien osal­ta ei löy­dy kah­ta ih­mis­tä, jot­ka oli­si­vat kai­kes­ta ai­van sa­maa miel­tä.

Riit­tä­vän yk­si­mie­li­syy­den ra­jo­ja on tär­keä teh­dä, et­tä voi­daan ko­koon­tua rau­has­sa ja tur­val­li­sin mie­lin. Näi­hin ra­joi­hin pe­rus­tu­vat eri seu­ra­kun­nat. On tär­ke­ää, et­tä ku­kin voi ol­la rau­hal­li­sin mie­lin oman seu­ra­kun­nan ko­koon­tu­mi­ses­sa. Sa­mal­la on tär­keä näh­dä, et­tä mei­tä on toi­sis­sa­kin seu­ra­kun­nis­sa, erois­ta huo­li­mat­ta.

Yh­teys pe­rus­tuu Jee­suk­seen – sii­hen, et­tä mei­dät on kut­sut­tu seu­raa­maan hän­tä ja elä­mään hä­nen tah­ton­sa mu­kaan. Tätä me ym­mär­räm­me ja to­teu­tam­me va­ja­vai­ses­ti ja vir­hei­tä teh­den.

Me tar­vit­sem­me toi­si­am­me täl­lä tiel­lä, ja en­nen kaik­kea me tar­vit­sem­me hän­tä. Vaik­ka yh­tä ole­mi­nen to­teu­tuu täy­sin vas­ta pe­ril­lä, se on jo nyt ta­voi­te, jota koh­ti kan­nat­taa pyr­kiä. Se on Jee­suk­sen ru­kous, haas­ta­va ja ri­kas.

Ter­ho Ka­ner­vik­ko­a­ho

kirk­ko­her­ra

Soi­nin seu­ra­kun­ta

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
30.4. 13:58

Lahjaksi saatu elämä jokaiselle tarkoitettu

Uutiset
30.4. 12:57

Lumileopardi Juma hammaslääkärissä

Uutiset
30.4. 09:42

Savola tapasi Ukrainan poliittisen johdon Kiovassa - tahto tulitaukoon ja kestävään rauhaan

Uutiset
29.4. 14:56

Luontoa hoitamalla pidämme huolta

koko ihmiskunnasta

Uutiset
28.4. 10:54

Lehtimäen Tohnin tilan Jytinä ja Melodia palkittiin

Uutiset
1.5. 12:49

Maatalous- yrittäjävalmennus

päätökseen

Uutiset
28.4. 12:19

Mikko Savola Tukholmassa ja Oslossa

Uutiset
1.5. 09:46

Terapiatakuu voimaan

Teemat
30.4. 08:45

Menovinkkejä vapun viettoon

Uutiset
29.4. 14:47

Juha Yli-Kesäniemi Pohjanmaan Leijonaksi

Teemat
26.4. 09:41

Keväällä laulavat muutkin kuin linnut

Uutiset
27.4. 09:15

Kunnianosoitus veteraaneille

Uutiset
28.4. 10:54

Lehtimäen Tohnin tilan Jytinä ja Melodia palkittiin

Uutiset
27.4. 08:17

Kahdeksankymmentä rauhan vuotta

Uutiset
24.4. 13:58

Snooker on keskittymistä ja taktikointia hyvällä sykkeellä

Uutiset
28.4. 12:19

Mikko Savola Tukholmassa ja Oslossa

Uutiset
29.4. 14:56

Luontoa hoitamalla pidämme huolta

koko ihmiskunnasta

Uutiset
24.4. 10:27

Avustusta Fagerkullafest 2025 -tapahtumalle

Uutiset
25.4. 15:01

Vaikuttaja-akatemia Etelä-Pohjanmaalle

Uutiset
18.2. 16:02

Kaksi hakijaa Ähtärin kirkkoherraksi

Uutiset
14.4. 15:12

Veljeskotisopimus päättyy – Kuusiolinna Terveyden muutosneuvottelut päätökseen

Uutiset
9.4. 10:20

Lehtimäen bändikerhossa opitaan uutta ja harrastetaan yhdessä

Uutiset
11.4. 12:17

Silmälasikarhuja Ähtäriin

Uutiset
6.3. 08:15

Ähtärin kunta- ja aluevaa­lieh­dokkaat

Uutiset
17.4. 09:24

Muutos valtuuston kokoonpanoon Ähtärissä

Uutiset
22.4. 18:37

Kiia Huutoniemi Miss Americana 2025

Uutiset
6.3. 08:25

Alajärven kunta- ja aluevaa­lieh­dokkaat

Uutiset
6.3. 08:21

Soinin kunta- ja aluevaa­lieh­dokkaat

Uutiset
18.2. 16:02

Kaksi hakijaa Ähtärin kirkkoherraksi

Uutiset
14.4. 10:36

Uudet valtuutetut valtuustoihin

Näytä lisää