JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Jeesus, kiusausten voittaja

Vii­me sun­nun­tain evan­ke­liu­mi­teks­tis­sä ol­laan vah­vois­sa au­ti­o­maa­tun­nel­mis­sa. Jee­sus on ol­lut sii­nä 40 päi­vää au­ti­o­maas­sa paas­to­a­mas­sa. Eh­kä tämä so­pii var­sin hy­vin näin paas­to­na­jan al­kuun – mie­li saa kään­tyä pois ar­kie­lä­män mu­ka­vuuk­sis­ta ja seu­ra­ta Jee­sus­ta au­ti­o­maan ka­ruun tun­nel­maan.

Tark­kaan ot­ta­en Jee­sus ei kui­ten­kaan men­nyt mei­dän edel­läm­me au­ti­o­maa­han. Ei, me ih­mi­set olim­me siel­lä en­sin. Syn­tiin­lan­kee­muk­ses­sa ih­mi­nen oli hen­gel­li­ses­sä mie­les­sä jou­tu­nut au­ti­o­maa­han, jos­sa yh­teys Ju­ma­laan oli poik­ki ja jäl­jel­lä oli ker­ta­kaik­ki­nen kuo­le­ma.

Tän­ne au­ti­o­maa­han Hen­ki ajoi nyt Jee­suk­sen­kin, ih­mi­sen luo, pe­las­ta­maan hä­net. Juu­ri ih­mi­sen pe­las­ta­mi­nen­han oli koko se syy, mik­si Jee­sus as­tui alas tai­vaan iha­nuu­des­ta ja suos­tui alen­nuk­sen ti­laan, joka joh­ti lo­pul­ta ris­til­le ja hau­taan.

Ei ole mi­tään var­si­nais­ta syy­tä aja­tel­la, et­tä kun Jee­sus tor­jui Pa­ho­lai­sen kiu­sauk­set, hän oli­si teh­nyt sen vain tyy­nen rau­hal­li­ses­ti il­man min­kään­lai­sia si­säi­sen maa­il­man vä­räh­dyk­siä. Sen si­jaan Hep­re­a­lais­kir­je vai­kut­taa pu­hu­van päin­vas­tai­ses­ta: Jee­sus ko­ke­muk­sen kaut­ta tie­tää, mitä oi­ke­as­ti on tul­la ko­e­tel­luk­si ja kiu­sa­tuk­si, ja sik­si hän myös ky­ke­nee ym­mär­tä­mään mei­tä. Kiu­sauk­set oli­vat ai­to­ja – oli­han Jee­sus täy­si ih­mi­nen.

Ja kui­ten­kin hän kes­ti ko­e­tuk­set. Iki­ai­kai­sen Ju­ma­lan Po­jan kuu­li­ai­suu­des­sa ei kos­kaan ol­lut ol­lut moi­tet­ta, mut­ta to­del­li­ses­ta kuu­li­ai­suu­des­ta voi­daan pu­hua vas­ta, kun sii­tä ei kär­si­mys­ten­kään edes­sä ole tin­git­ty (vrt. Hepr. 5:8).

Täs­tä kuu­li­ai­ses­ta kär­si­mys­kamp­pai­lus­ta on päi­vän evan­ke­liu­mi­teks­tis­sä kä­sil­lä ikään kuin en­sim­mäi­nen, voi­to­kas erä. Rat­kai­se­va erä oli kui­ten­kin vie­lä edes­sä­päin: sen voi­ton­huu­to ka­jah­ti ris­til­lä, kun Jee­sus, ris­til­tä alas as­tu­mi­sen­kin kiu­saus­ta vas­tus­tet­tu­aan, huu­si: ”Se on täy­tet­ty!”

En­tä mi­ten on mei­dän lai­tam­me, kun me jou­dum­me ko­e­tel­ta­vak­si kiu­sauk­siin? Kiu­sauk­sia tiem­me to­del­la­kin on täyn­nä, sil­lä kul­jem­me sa­maa tie­tä kuin Her­ram­me.

Kiu­saus­ten luon­ne on usein sii­nä, et­tä Pa­ho­lai­nen lu­paa täyt­tää kai­pauk­sem­me nyt ja heti, jos vä­hän jous­tai­sim­me Ju­ma­lan sa­nas­ta. Hy­vin­voin­nin ja edis­ty­neen tek­no­lo­gi­an kes­kel­lä olem­me tot­tu­neet­kin saa­maan asi­at no­pe­as­ti ja vai­vat­to­mas­ti, mikä te­kee Pa­ho­lai­sen tar­jouk­sis­ta vie­lä­kin hou­kut­te­le­vam­pia.

Par­haat asi­at tu­le­vat kui­ten­kin yleen­sä odot­ta­mal­la ja kär­si­mys­ten tie­tä – näin­hän syn­ty­vät luon­nol­li­set­kin lap­set (vrt. Joh. 16:21), ja näin lu­nas­ti myös mei­dät Jee­sus Ju­ma­lan lap­sik­si.

Tätä tie­tä on hyvä ope­tel­la ai­van eri­tyi­ses­ti nyt paas­to­nai­ka­na, jol­loin suun­taa­mal­la elä­määm­me ylel­li­ses­tä yk­sin­ker­tai­seen ja kat­set­tam­me nä­ky­väs­tä nä­ky­mät­tö­mään voim­me har­joit­taa li­haam­me tot­te­le­maan (1. Kor. 9:24–27).

Her­ram­me Jee­sus on os­ta­nut mei­dät omik­seen, ja juu­ri sik­si mei­dät on kut­sut­tu tais­te­le­maan syn­tiä vas­taan, ei jo val­miik­si luo­vut­ta­nei­na vaan voit­ta­jan puo­lel­la tais­tel­len ja hä­neen tur­vau­tu­en.

Ju­ma­la mei­tä täs­sä aut­ta­koon.

Timo Ka­pa­nen
seu­ra­kun­ta­pas­to­ri
Ala­jär­ven seu­ra­kun­ta/ Leh­ti­mä­ki

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
30.7. 15:36

Lehtimäkeläinen Harri Virtanen liikkeellä hyvällä asialla

Teemat
31.7. 07:31

Koko kylän käräjät

Teemat
26.7. 12:40

In memoriam Esko Tuominen 1945–2025

Uutiset
31.7. 14:00

Yhteisin pohjalaisvoimin hyvinvoivan luonnon asialla

Pääkirjoitus
30.7. 16:37

Turvallista koulumatkaa

Uutiset
31.7. 10:22

Kuusen-suopursunruosteen itiöpöly näkyy vesistössä lauttoina

Uutiset
30.7. 11:55

Valtion aluehallinto uudistuu

Uutiset
30.7. 07:55

Lasten, nuorten ja perheiden palvelut hyvinvoin­ti­a­lueelle

Lukijalta
29.7. 18:12

Ähtäriläisestä urheilusta

Uutiset
29.7. 20:19

Työttömien työnhakijoiden määrässä nousua

Uutiset
30.7. 15:36

Lehtimäkeläinen Harri Virtanen liikkeellä hyvällä asialla

Teemat
26.7. 12:40

In memoriam Esko Tuominen 1945–2025

Uutiset
27.7. 07:30

Ähtäri­läis­syn­tyinen Pauli Sivula haastoi itsensä Nuts 300 -kilpailussa

Lukijalta
26.7. 07:21

Ikäihmisten kuntouttavan päivätoiminnan jatko Ähtärissä

Teemat
26.7. 18:15

Jääkiekko vei pikkupojan mukanaan

Teemat
29.7. 13:09

Helle lisäsi lämmintä tunnelmaa Suninsalmella

Lukijalta
29.7. 18:12

Ähtäriläisestä urheilusta

Uutiset
27.7. 13:05

Lions nuorista kaukaisimmat vieraat Indonesiasta ja Brasiliasta

Teemat
28.7. 13:42

Sisuhuipentuma – mitaleita useista lajeista

Uutiset
29.7. 20:19

Työttömien työnhakijoiden määrässä nousua

Uutiset
30.7. 15:36

Lehtimäkeläinen Harri Virtanen liikkeellä hyvällä asialla

Uutiset
14.7. 17:39

Helteisen lämmin tunnelma Ränkimarkkinoilla

Uutiset
16.7. 15:00

Suomen ensimmäiset Humppamestarit valittiin

Uutiset
24.7. 09:16

Ajan viettäminen luonnossa vähentää stressiä

Uutiset
30.6. 09:52

Tokmanni laajentaa Ähtäriin - liikekeskukseen myös uusi K-Supermarket

Teemat
26.7. 12:40

In memoriam Esko Tuominen 1945–2025

Uutiset
18.7. 11:14

Helle lisännyt sinile­vä­ha­vaintoja myös Ähtärinjärvellä

Uutiset
21.7. 18:54

Ähtärin viimeinen sotaveteraani Taito Metsäluoma siunattiin haudan lepoon

Uutiset
3.7. 09:30

Kaikki tervetulleita pelaamaan golfia

Uutiset
19.7. 08:32

Hankkeen myötä toteutunut opastetaulu tuo Myllymäen historian lähelle 

Näytä lisää