JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Aluevaa­lieh­dokkaat esittelyssä

Esit­te­lem­me muu­ta­man ky­sy­myk­sen myö­tä leh­den le­vik­ki­a­lu­een eli Ala­jär­ven Leh­ti­mä­en, Soi­nin ja Äh­tä­rin alu­e­vaa­lieh­dok­kaat. Esit­te­ly­jä jul­kais­taan use­am­pa­na päi­vä­nä.

Ky­sy­myk­set:
1. Nimi, ikä, am­mat­ti
2. Mik­si ase­tuit eh­dol­le?
3. En­si­si­jai­nen tee­ma­si alu­e­vaa­leis­sa?
4. Mit­kä asi­at ovat tär­kei­tä toi­mi­val­le hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­le?

1. Juha-Pek­ka Kei­sa­la, 64, yrit­tä­jä, kesk. Soi­ni

2. Ha­lu­an puo­lus­taa pien­ten kun­tien asuk­kai­den oi­keut­ta so­te­pal­ve­lui­hin. Joka kun­nas­ta pi­täi­si löy­tyä so­te­a­se­ma tai -pis­te.

3. Reu­na-alu­ei­den asuk­kai­den so­te­pal­ve­lut tur­vat­ta­va. Jos pal­ve­lut vie­dään kau­as, kyn­nys läh­teä ha­ke­maan apua nou­see. Sen seu­rauk­se­na sai­rau­det hel­pos­ti pa­he­ne­vat. Asi­ak­kaat jou­tu­vat eri­kois­sai­raan­hoi­toon, mikä on kal­liim­paa hoi­toa ja ai­heut­taa asi­ak­kail­le­kin vai­vaa ja tus­kaa. Sote-työ­pai­kat ovat tär­kei­tä pien­ten kun­tien työl­lis­tä­jiä ja sitä kaut­ta myös tuo­vat osal­taan elin­voi­maa kun­tiin.

4. Lä­hi­pal­ve­lut, val­ti­on vas­taan­tu­lo ra­hoi­tuk­ses­sa, riit­tä­vä ja osaa­va hen­ki­lös­tö.

1. Jen­ni Kuis­ti, 39, so­si­aa­li­työn­te­ki­jä Ete­lä-Poh­jan­maan so­si­aa­li- ja krii­si­päi­vys­tyk­ses­sä, vihr. Leh­ti­mä­ki.

2. Sote-pal­ve­lui­den uu­dis­tus­työ on kes­ken. Sote-pal­ve­lut ovat mi­nul­le sy­dä­men asia ja py­rin ole­maan ai­na hei­koim­mas­sa ase­mas­sa ole­van puo­lel­la. Kou­lu­tuk­se­ni, osaa­mi­se­ni ja ko­ke­muk­se­ni an­ta­vat eri­no­mai­set val­miu­det alu­e­val­tuus­to­työ­hön. Alu­e­val­tuu­tet­tu­na tun­nen hy­vin ny­kyi­sen ti­lan­teen hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­la, näen et­tä myös jat­ku­vuus on nyt tär­ke­ää tie­tys­sä mää­rin. Olen po­li­tii­kas­sa eri­tyi­ses­ti pe­reh­ty­nyt sote-pal­ve­lui­hin ja so­si­aa­li­tur­vaan. Opis­ke­len täl­lä het­kel­lä so­si­aa­li­työn­te­ki­jän eri­kois­tu­mi­so­pin­to­ja ra­ken­teel­li­ses­ta so­si­aa­li­työs­tä.

3. Alu­e­val­tuu­te­tun tu­lee hah­mot­taa sote-pal­ve­lui­den ko­ko­nai­suus. Ky­sy­mys on pal­jon muus­ta­kin kuin ter­vey­sa­se­mis­ta ja lää­kä­ril­le pää­sys­tä. Ha­lu­an toi­mia koko Ete­lä-Poh­jan­maan par­haak­si ja tuo­da esiin eri­tyi­ses­ti so­si­aa­li­pal­ve­lui­den mer­ki­tys­tä ko­ko­nai­suu­den kan­nal­ta. Pal­ve­lui­den in­teg­raa­ti­on on­nis­tu­mi­nen vaa­tii myös so­si­aa­li­pal­ve­lui­den mer­ki­tyk­sen pa­rem­paa tun­nis­ta­mis­ta ja tun­nus­ta­mis­ta. Kaik­kia pal­ve­lui­ta tu­lee ke­hit­tää en­nal­ta­eh­käi­syn nä­kö­kul­ma edel­lä tu­le­vai­suu­teen kat­so­en.

4. Tär­kein re­surs­sim­me ovat osaa­vat työn­te­ki­jät. Päi­vit­täi­ses­sä työs­sä au­te­taan ja hoi­de­taan asi­ak­kaat ja po­ti­laat. Muil­la työn­te­ki­jöil­lä on tär­kei­tä teh­tä­viä tu­ki­pal­ve­luis­sa, ke­hit­tä­mis­työs­sä ja esi­hen­ki­löil­lä työn­te­ki­jöi­den tu­ke­mi­ses­sa ja muu­tos­ten ja uu­dis­tus­ten jal­kaut­ta­mi­ses­sa. Ta­lou­den ta­sa­pai­no on myös tär­keä ta­voi­te näis­sä olo­suh­teis­sa, jois­sa nyt hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­la olem­me. On py­rit­tä­vä löy­tä­mään tut­kit­tuun tie­toon ja vai­kut­ta­vuu­teen no­ja­ten sel­lai­sia kei­no­ja ta­sa­pai­not­taa ta­lout­ta, jot­ka ai­heut­ta­vat mah­dol­li­sim­man vä­hän hait­taa asi­ak­kai­den hoi­dos­sa ja aut­ta­mi­ses­sa.

Marko Myllyniemi

1. An­ne Luo­des­lam­pi, 49, reh­to­ri ja yh­teis­kun­ta­o­pin opet­ta­ja, kok. Äh­tä­ri

2. Olen yh­teis­kun­ta­o­pin opet­ta­ja­na seu­ran­nut hy­vin­voin­ti­a­lu­ei­den muo­dos­tu­mis­ta ja toi­min­taa nii­den al­ku­suun­ni­tel­mis­ta tä­hän päi­vään. Sa­mal­la olen näh­nyt, kuin­ka käy­tän­nös­sä hy­vin­voin­ti­a­lu­een reu­na-alu­eil­la haas­teek­si tu­lee hy­vin­voin­ti­pal­ve­lu­jen ja asi­ak­kai­den eli ih­mis­ten koh­taa­mi­nen. Näen, et­tä rat­kai­su­ja saa­tai­siin, mi­kä­li hy­vin­voin­ti­a­lu­ei­den hal­lin­toa ja ra­ken­nus­hank­kei­ta tar­kas­tel­tai­siin kriit­ti­ses­ti. En kan­na­ta vel­ka­taa­kan li­sää­mis­tä tu­le­vil­le su­ku­pol­vil­le, hy­vin­voin­ti­a­lu­een ta­lou­den so­peut­ta­mi­nen pi­tää aloit­taa ra­ken­teis­ta. Tar­vit­ta­es­sa pi­tää ol­la val­mis hy­vin­voin­ti­a­lu­ei­den vä­hen­tä­mi­seen - apua tar­vit­se­val­le ih­mi­sel­le on yh­den te­ke­vää mikä taho pal­ve­lun tuot­taa. Tär­ke­ää on avun no­pea saa­mi­nen. Olen nyt sel­lai­ses­sa elä­män­ti­lan­tees­sa, jos­sa voin aset­tua eh­dol­le kan­ta­maan yh­teis­kun­nal­lis­ta vas­tuu­ta alu­e­val­tuu­tet­tu­na, mi­kä­li tu­li­sin teh­tä­vään va­li­tuk­si.

3. Pal­ve­lut on saa­ta­va alu­een ih­mi­siä lä­hel­le ja näis­sä lä­hi­kon­tak­ti on eri­tyi­sen tär­ke­ää van­hem­mal­le vä­es­töl­le. Ra­haa tu­lee siir­tää ole­mas­sa ole­van bud­je­tin ra­ken­teis­ta hy­vin­voin­ti­a­lu­een asi­ak­kai­ta koh­taa­viin työn­te­ki­jöi­hin.

4. Se, et­tä ih­mi­nen saa tar­vit­se­man­sa avun mah­dol­li­sim­man no­pe­as­ti. Eri ih­mi­sil­le tämä tar­koit­taa eri asi­oi­ta, mikä on hyvä huo­mi­oi­da. Moni nuo­ri ja työ­i­käi­nen pys­tyy hoi­ta­maan sa­mat asi­at etäyh­tey­del­lä, joi­hin taas moni iä­käs tar­vit­see ih­mis­kon­tak­tin. Hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­la teh­tä­vis­sä pää­tök­sis­sä pi­tää mie­les­tä­ni pi­tää mie­les­sä ny­ky­het­ken li­säk­si myös tu­le­vai­suus. Tu­le­vai­suus ei voi en­si­si­jai­ses­ti ra­ken­tua li­sä­ve­lan ot­ta­mi­sel­le.

1. Ar­ja Ol­li­kai­nen, 68, di­a­ko­ni, elä­ke­läi­nen, kd., Äh­tä­ri

2. Ää­nes­tä­jil­le tu­lee ol­la vaih­to­eh­to­na myös kris­til­li­sel­tä ar­vo­poh­jal­ta tu­le­via eh­dok­kai­ta. Ar­vo­ja ovat: re­hel­li­syys, luot­ta­mus, toi­sen kun­ni­oit­ta­mi­nen ja yh­teis­työ­ha­luk­kuus. De­mok­ra­ti­an to­teu­tu­mi­ses­sa tar­vi­taan eri nä­ke­myk­siä yh­teis­ten asi­oi­den hoi­ta­mi­seen.

3. So­tes­sa apua tar­vit­se­van ih­mi­sen tu­lee ol­la toi­min­nan kes­ki­ös­sä. Hä­nen tu­lee koh­da­ta aut­ta­va ih­mi­nen, joka käyt­tää hy­väk­seen työ­tä hel­pot­ta­vaa tek­niik­kaa ja di­gi­ta­li­saa­ti­o­ta, mut­ta ei ohi­ta kas­vok­kain koh­taa­mis­ta. Pal­ve­lut tu­lee pi­tää ih­mis­ten ta­voi­tet­ta­vis­sa ja saa­ta­vis­sa oi­kea-ai­kai­ses­ti. Toi­min­nan ke­hit­tä­mi­ses­sä tu­lee pi­tää mu­ka­na työn­te­ki­jöi­den pa­nos, sil­lä käy­tän­nös­sä työ­tä te­ke­vä ym­mär­tää, mikä on vält­tä­mä­tön­tä työn su­ju­vuu­del­le ja mitä työs­sä voi­daan  teh­dä toi­sin. Hy­vin­voin­ti­a­lu­een ra­han­käyt­töön tar­vi­taan jär­keä. Toi­mi­via ja hy­väk­si ke­hi­tet­ty­jä käy­tän­tö­jä on tur­ha lo­pet­taa, jos ei ole val­mii­na konk­reet­tis­ta uut­ta kor­vaa­vaa toi­min­ta­ta­paa. Hal­lin­toa tu­lee yk­sin­ker­tais­taa ja sääs­ty­vä raha siir­tää suo­rit­ta­van työ­hön.

4. Ta­lou­den tu­lee ol­la kun­nos­sa. Asi­ak­kaan tu­lee saa­da elä­män­ti­lan­tees­sa oi­ke­at toi­men­pi­teet niin ter­vey­den­huol­lon kuin so­si­aa­li­toi­men­kin kaut­ta. Mo­ni­am­ma­til­li­sen yh­teis­työn tu­lee ol­la it­ses­tään­sel­vyys. En­nal­ta­eh­käi­se­vään työ­hön pa­nos­te­taan. Ma­ta­lan kyn­nyk­sen pal­ve­lut eri toi­mi­joi­den yh­teis­työ­nä, jot­ta kor­jaa­va työ to­teu­tuu ja avun tar­ve ha­vai­taan ajois­sa. Apua tar­vit­se­van ih­mi­nen py­syy kes­ki­ös­sä ja hä­net tu­lee koh­da­ta kas­vok­kain. Liik­ku­vat pal­ve­lut käyt­töön.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
15.10.2026 11.00

Puolus­tus­mi­nisteri Antti Häkkänen Ähtärissä

– Kivijalkana vahva puolustuskyky

Teemat
11.10.2026 7.37

Laserilla uutta elämää vanhoille pinnoille

Uutiset
13.10.2026 18.35

Rantakaislassa jälleen tyytyväisimmät asukkaat

Teemat
13.10.2026 19.42

Perinteikäs Topi-ilta Ähtäri-hallilla

Teemat
10.10.2026 14.11

Venla Norpo ja Miida Viinikka viihtyvät pesiskentillä

- Unelmana Superpesis

Uutiset
16.10.2026 8.33

Polttoainepaketti on tervetullut – nyt vauhtia ammattidieseliin

Teemat
11.10.2026 13.36

Kauneusala viehättää nuorta yrittäjää

Teemat
10.10.2026 7.24

Hevoshieroja tukee hevosen hyvinvointia

Uutiset
14.10.2026 10.28

Talvisotaan lähdöstä kertovaan muistokiveen uusi kilpi

Teemat
15.10.2026 7.48

Laji, joka opettaa keskittymään

Uutiset
13.10.2026 18.35

Rantakaislassa jälleen tyytyväisimmät asukkaat

Teemat
10.10.2026 14.11

Venla Norpo ja Miida Viinikka viihtyvät pesiskentillä

- Unelmana Superpesis

Uutiset
15.10.2026 11.00

Puolus­tus­mi­nisteri Antti Häkkänen Ähtärissä

– Kivijalkana vahva puolustuskyky

Teemat
11.10.2026 7.37

Laserilla uutta elämää vanhoille pinnoille

Uutiset
13.10.2026 9.09

Visit Ähtäri -sivusto ja Ähtärin matkailulehti Visit Ähtäri Oy:lle

Teemat
13.10.2026 19.42

Perinteikäs Topi-ilta Ähtäri-hallilla

Teemat
11.10.2026 13.36

Kauneusala viehättää nuorta yrittäjää

Uutiset
13.10.2026 10.59

Menestyvää kuntaa ei ole ilman elinvoimaa

Teemat
14.10.2026 7.48

Kymmenen vuotta yrittäjänä opettanut paljon

Teemat
13.10.2026 16.27

Uudet tilat ja uusi laki Liikennekoululle positiivisia asioita

Uutiset
6.10.2026 17.30

Provider UGV lavetin toimintaa esiteltiin Lehtimäellä

Uutiset
13.10.2026 18.35

Rantakaislassa jälleen tyytyväisimmät asukkaat

Uutiset
5.10.2026 9.27

Elämän Sävel SOIni soi täydelle salille

Teemat
25.9.2026 6.53

Myllymäen koulu valloitti Ohrakosken

Teemat
10.10.2026 14.11

Venla Norpo ja Miida Viinikka viihtyvät pesiskentillä

- Unelmana Superpesis

Teemat
18.9.2026 7.41

Seurakun­ta­kes­kuksen mittava remontti valmis Ähtärissä

Uutiset
15.10.2026 11.00

Puolus­tus­mi­nisteri Antti Häkkänen Ähtärissä

– Kivijalkana vahva puolustuskyky

Uutiset
5.10.2026 17.30

Kyläturvatiimi Lehtimäelle

Teemat
11.10.2026 7.37

Laserilla uutta elämää vanhoille pinnoille

Uutiset
13.10.2026 9.09

Visit Ähtäri -sivusto ja Ähtärin matkailulehti Visit Ähtäri Oy:lle

Näytä lisää