Otsikon mukaisesti tuntuu, että syksy vaan jatkuu. Vaikka nyt on syyskuun loppu (tätä juttua kirjoittaessani) olemme saaneet jo muutaman pakkasyön. Huolimatta siitä, että on Yrittäjälehti kyseessä mihin pyydettiin avointa kirjoitusta.
Niin siitä negatiivisuudesta -pakkasöistä-. Alueemme heikko väestönkehitys ei ole uusi ilmiö. Ongelma vaan on siinä, että politiikan tarjonta rakennettiin hyvinä aikoina jatkuvan kasvun varaan. Kun vasta nyt on herätty huomaamaan, niin on ollut vaikeata suuntaa muuttaa.
Toivottavasti tästä on opittu jotakin ja voimme tulevaisuudessa laskea sen varaan -ettei varaa ole. Me yrittäjät haluamme kuitenkin luoda kasvua ja uskoa tulevaan -tapahtuuko se sitten väestön vähentymisen myötä, mutta kaikkeen pitää sopeutua.
Vain tekemällä ja sopeutumalla saamme jotain aikaiseksi!
Pasi Poukka
puheenjohtaja
Ähtärin Yrittäjät ry