JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Markkinahumua ja vilinää kotikylässä

Ke­sän kään­nyt­tyä hei­nä­kuun puo­lel­le al­ka­vat myös ke­sän ta­pah­tu­mat pääs­tä to­del­li­seen vauh­tiin. Ke­sä­mark­ki­nat ja eri­lai­set uu­det tai pe­rin­tei­set ta­pah­tu­mat täyt­tä­vät to­rit ja ky­lät kut­su­en vä­keä naut­ti­maan ta­pah­tu­mien an­nis­ta sekä Suo­men su­ves­ta.

Tu­le­va­na lau­an­tai­na leh­tem­me le­vik­ki­a­lu­een mark­ki­na­hu­mun aloit­taa Äh­tä­rin Rii­kun mark­ki­nat, seu­raa­vi­na kah­te­na lau­an­tai­na on­kin Leh­ti­mä­en ja Soi­nin vuo­ro. Li­säk­si tu­le­va­na vii­kon­lop­pu­na start­taa myös jo tun­ne­tuk­si tul­lut Rän­ki­viik­ko, joka tar­joi­lee kat­ta­van an­nok­sen leh­ti­mä­ke­läis­tä osaa­mis­ta koko vii­kon ajan.

Rii­kun mark­ki­nat ko­ko­a­vat niin paik­ka­kun­nan asuk­kaat kuin ke­sä­lo­ma­lai­set ja -asuk­kaat viet­tä­mään mu­ka­vaa päi­vää yh­des­sä Kul­tai­sen ko­rin lä­hei­syy­teen. Vii­me vuon­na sää suo­si ta­pah­tu­maa ja kä­vi­jöi­tä oli­kin run­saas­ti.

Tänä vuon­na Rii­kun mark­ki­noil­la näh­dään jo­tain ai­van uut­ta, kun pus­si­tap­pe­li­jat val­taa­vat aree­nan­sa. Ky­sees­sä on van­ha maa­lais­mark­ki­noi­den hu­pai­lu, jos­sa kak­si ot­te­li­jaa is­tuu ot­te­lu­puo­mil­la ja yrit­tää ti­put­taa toi­sen alas peh­me­än sä­kin avul­la.

Eri yh­tei­söt ovat jo il­moit­tau­tu­neet mu­kaan, mut­ta mark­ki­na­päi­vä­nä­kin vie­lä eh­tii ki­sai­le­maan. Lu­vas­sa on siis var­sin mie­len­kiin­tois­ta kat­sot­ta­vaa. Hu­hut tie­si­vät ker­toa, et­tä tais­te­lu­tan­te­reel­la näh­täi­siin myös Äh­tä­rin kau­pun­gin elin­voi­ma­koor­di­naat­to­ri Pert­ti Nur­mi ja kau­pun­gin­joh­ta­ja Pert­tu Son­ni­nen.

Tie­dä hän­tä, kan­nat­taa tul­la kat­so­maan.

Jo­kai­sen paik­ka­kun­nan ta­pah­tu­mat al­ka­vat ol­la jär­jes­te­lyi­den osal­ta lop­pu­suo­ral­la, nyt vain toi­vom­me upe­aa sää­tä. Ta­va­taan mark­ki­noil­la!

Eli­na Suo­sa­lo

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
14.7. 17:39

Helteisen lämmin tunnelma Ränkimarkkinoilla

Teemat
14.7. 09:32

Suunnistus ilonamme

Teemat
14.7. 13:57

SoPS-viikko alkaa perjantaina

Uutiset
15.7. 13:46

Lehtimä­ke­läis­nuoret rakensivat yhdessä kärrysaunan

Uutiset
12.7. 08:30

Kökkähenki on kyläyhdistyksen kantava voima

Lukijalta
15.7. 07:31

Näytelmien rekvisiitan tilanne

Uutiset
10.7. 12:30

Lehtimäen perinneruoka valmistetaan lampaasta

Uutiset
9.7. 15:25

Kruunuhäätansseja Soinin Kotivaarassa

Teemat
11.7. 12:04

Kisasta toiseen – hyviä tuloksia

Uutiset
8.7. 17:58

Lehtimäen hautausmaan laajennus etenee suunnitellusti

Uutiset
9.7. 15:25

Kruunuhäätansseja Soinin Kotivaarassa

Uutiset
10.7. 12:30

Lehtimäen perinneruoka valmistetaan lampaasta

Uutiset
9.7. 09:00

Pihakirppisralli tarjosi löytöjä

Uutiset
9.7. 10:20

Hallinto-oikeus kumosi Ähtärin kaupun­gin­val­tuuston päätöksiä

Uutiset
12.7. 08:30

Kökkähenki on kyläyhdistyksen kantava voima

Teemat
11.7. 12:04

Kisasta toiseen – hyviä tuloksia

Uutiset
14.7. 17:39

Helteisen lämmin tunnelma Ränkimarkkinoilla

Uutiset
8.7. 17:58

Lehtimäen hautausmaan laajennus etenee suunnitellusti

Uutiset
7.7. 18:11

Pussitappelu Riikun markkinoiden vetonaulana

Uutiset
10.7. 09:24

Alajärvi julkaisi kaupun­ki­so­vel­luksen

Uutiset
30.6. 09:52

Tokmanni laajentaa Ähtäriin - liikekeskukseen myös uusi K-Supermarket

Uutiset
24.6. 11:38

Kesäsoinilaisten ilta tutussa pihapiirissä

Uutiset
3.7. 09:30

Kaikki tervetulleita pelaamaan golfia

Uutiset
24.6. 18:00

Määrätietoisesti kohti kansainvälistä uraa

Uutiset
17.6. 16:08

Savola kaupun­gin­val­tuuston johtoon Ähtärissä

Teemat
21.6. 10:08

Jehovan todistajat kutsuvat kesän suurtapahtumaan

Teemat
1.7. 08:58

Pussitappelu Riikun markkinoilla

Uutiset
7.7. 18:11

Pussitappelu Riikun markkinoiden vetonaulana

Teemat
1.7. 15:53

Lentopal­loi­lijoita palkittiin

Uutiset
25.12. 09:48

Timo Kapanen seurakun­ta­pas­toriksi Lehtimäelle

Näytä lisää