Ähtärin yhteiskoulun kotitalouden opetustiloissa kuluvan vuoden aikana järjestetty ruokakurssi on koonnut yhteen pirtsakan ryhmän seniori-ikäisiä kokkaajia. Miehillä on porukassa pienoinen ylivoima, sillä 13:sta kurssilaisesta heitä on seitsemän. Ruokia on tehty pareittain.
Lakeudenportin kansalaisopiston kurssia vetävä, pitkän linjan alan ammattilainen, Tauno Pohjola kertoo kurssin ideana olevan tuoda osallistujille vaihtelua normaaliin ruoanlaittoon ja heitellä uusia tapoja ja tuulia ajatusmaailmaan. Eräänä erikoisena esimerkkinä ovat mehumaijassa keitetyt broilerikääryleet.
Pohjolalla on kokemusta erilaisten ryhmien vetämisestä ja hän toteaa senioreiden kanssa tekemisen olleen mahtavaa.
– Ei olla WhatsAppissa eikä netissä. Kaikki ovat halukkaita tekemään ja kokeilemaan, ketään ei tarvitse patistaa. He tulevat säännöllisesti. Kurssi on ollut kerran kuukaudessa, paitsi toukokuussa kaksi kertaa peräkkäin. Silloin teemme äitienpäiväksi voileipä- ja täytekakkuja, Pohjola kertoo.
Lue lisää aiheesta 27.4. Uutisnuotasta.